1911 - Danmark - SK 0412 - 6054
5 øre Fr. VIII og Julemærke 1911 på brevkort dateret julen 1911 og annulleret med stjernestempel GRAVENS til Ullerslev. Enestående efteranvendelse af sjældent stjernestempel. Stjernestemplet GRAVENS blev bestilt i 1903 og kendes ikke anvendt med brugsdato - blot på AFA 52 (5 øre Chr. IX udg. ca. 1905-06). I 1908 fik Gravens et brotypestempel, men har øjensynlig genfundet det gamle stjernestempel i juleperioden 1911. Brugsforsendelse fra nyopdaget familiekorrespondance.
Lot: 331987
Sluttet | 10-03-2021 21:25:04 |
Vindende bud: | DKK 7.865,00 |
Bud historik: | 20 bud |
Breve > Danmark udgaver > Julemærker m.m.