1943 - Danmark - 6720
Ufrankeret tysk feltpostbrev stemplet Feldpost k d. 5.2.1943 til Horneburg, Tyskland. Langt indhold dateret d. 27.1.1943 fra soldat ved feldpost nr. 08249B = 1. Komp. Grenadier-Ausbildungs-Bataillon 220. Iflg. tekst stationeret på stor ø ved Esbjerg = Fanø.
Lot: 377033
DKK 200,00 |
Europa
Tyskland
Tyske Rige
Breve > Danmark posthistorie > 2. verdenskrig