1943 - Germany - 1000
Ufrankeret fortrykt spørgedel af dobbelt krigsfangebrevkort fra polsk krigsfange i Stalag VIG (= Bonn-Duisdorf) dateret d. 26.4.1943 til København, Danmark - eftersendt til Vejen og transitstemplet København d. 1.6.1943. Blå lejrcensur no. 50.
Lot: 288620
DKK 60.00 |
Europe
Germany
German Reich
Covers > Denmark postal history > 2. World War