1856 - Denmark - 4 - 3700
4 sk. 1854 udg. på skipperbrev med indhold dateret Rønne d. 13.2.1856 annulleret med nr.stempel "1" og sidestemplet med kompasstempel Kiøbenhavn d. 14.2.1856 til Kaptain J. P. Arboe, Nyhavn, Kjøbenhavn. Vinterbrev sendt med postjagten "Mathilde", skipper J. Kofoed, fra Rønne onsdag d. 13.2.1856 til Kjøbenhavn jf. Bornholms Tidende d. 8.2.1856 (kopi vedlagt). I 1856 var der kun fast rutetrafik mellem Bornholm og København i sommermånederne med Switzers dampskib "Løven".
Lot: 298365
DKK 600.00 |
Sold out
Covers > Denmark postal history > Shipmail
Covers > Denmark cancellations > Bornholm