1914 - Denmark - Perf. H74 - 1000

5 øre Chr. X med perfin "Holm & Wonsild" på brevkort (Kanal i St. Petersborg, Rusland) dateret St. Petersborg d. 22.8.1914 og stemplet Kjøbenhavn d. 14.9.1914 med sidestempel "HOLM & WONSILD" til Charlottenlund. Interessant kort fra sømand "strandet" i Rusland i forbindelse med 1. verdenskrig sendt til Danmark via rederiet Holm & Wonsild. I teksten skrives bl.a. "Vi ligger stadig heroppe i Rusland hvor vi næppe kommer fra før krigen er forbi".

Lot: 301358
Ended 28/08/2019 21:08:20
Winning bid: DKK 219.00
Bid history: 5 bids