1914 - Denmark - Perf. H74 - 1000
5 øre Chr. X med perfin "Holm & Wonsild" på brevkort (Kanal i St. Petersborg, Rusland) dateret St. Petersborg d. 22.8.1914 og stemplet Kjøbenhavn d. 14.9.1914 med sidestempel "HOLM & WONSILD" til Charlottenlund. Interessant kort fra sømand "strandet" i Rusland i forbindelse med 1. verdenskrig sendt til Danmark via rederiet Holm & Wonsild. I teksten skrives bl.a. "Vi ligger stadig heroppe i Rusland hvor vi næppe kommer fra før krigen er forbi".
Lot: 301358
Ended | 28/08/2019 21:08:20 |
Winning bid: | DKK 219.00 |
Bid history: | 5 bids |
Europe
Russia
Covers > Denmark issues > Typograph Issues
Covers > Denmark postal history > 1. World War
Covers > Denmark postal history > Perfins