1945 - Denmark - 7000
12 pfg. Hitler på fortrykt korrespondancekort fra KZ-lejr Neuengamme Arbeitslager Porta dateret d. 5.2.1945 og stemplet Porta Westfalica d. 10.2.1945 til Fredericia. Fra modstandsmand, Børge Køngerskov, som blev arresteret for jernbanesabotage i 1943. Tysk censur fra Hamburg.
Lot: 440
Ended | 29/10/2019 21:43:54 |
Winning bid: | DKK 2,090.00 |
Bid history: | 5 bids |
2. World War
Covers > Denmark postal history > Interned Letters