1944 - Denmark - 1000
Böhmen-Mähren 30 h. Hitler på kvittering dateret KZ-lejren Theresienstadt d. 15.6.1944 og stemplet Prag d. 8.7.1944 til København. Fra jødisk pige, Gyda Sloma, der som kun 8 årig blev arresteret af SS-Hauptscharführer Hans Vilhelm Adolf Juhl “Gestapo-Juhl” på Helsingør Banegård i oktober 1943 under flugtforsøg til Sverige.
Lot: 441
Ended | 01/12/2019 23:59:00 |
Starting bid: | DKK 1,000.00 |
2. World War
Covers > Denmark postal history > Interned Letters