1909 - Denmark - Perf. Ø07 - 1000
10 øre Fr. VIII med perfin "Ø.K." (Østasiatisk Kompagni) på brevkort (S/S "Russia", Russia-America Line) dateret på Rheden d. 19.5.1909 og stemplet Kjøbenhavn d. 21.5.1909 til Libau, Rusland. Russisk-Amerika Linie var et datterselskab af Østasiatisk Kompagni.
Lot: 303614
Ended | 20/11/2019 21:21:05 |
Winning bid: | DKK 225.00 |
Bid history: | 2 bids |
Typograph Issues
Covers > Denmark postal history > Perfins
Postcards > Ships