1874 - Denmark - 18 - 5783

4 sk. Tofarvet på brev med indhold dateret Haagerup Mølle d. 17.11.1874 annulleret med nr.stempel "139" og sidestemplet lapidar Korinth d. 17.11.1874 via Svendborg d. 17.11.1874 til Boltingegaards Skov pr. Ringe. Interessant brev mellem to adresser med knap 8 km afstand, som har været på en længere rejse. På bagside laksegl med mølle. Den mindre postekspedition i Korinth underlagt Faaborg blev oprettet pr. 1.10.1874 med både nr.-stempel "139" og lapidar stempel Korinth. Nr.stemplet kendes jf. Vagn Jensen ikke i Skilling perioden og er først registreret anvendt i august 1875, ligesom lapidarstemplet først kendes brugt fra 15.12.1874. Interessant og tidlig forsendelse fra Korinth.

Lot: 309398
Ended 19/02/2020 21:00:00
Winning bid: DKK 660.00
Bid history: 2 bids