1911 - Denmark - SK 0412 - 6054

5 øre Fr. VIII og Julemærke 1911 på brevkort dateret julen 1911 og annulleret med stjernestempel GRAVENS til Ullerslev. Enestående efteranvendelse af sjældent stjernestempel. Stjernestemplet GRAVENS blev bestilt i 1903 og kendes ikke anvendt med brugsdato - blot på AFA 52 (5 øre Chr. IX udg. ca. 1905-06). I 1908 fik Gravens et brotypestempel, men har øjensynlig genfundet det gamle stjernestempel i juleperioden 1911. Brugsforsendelse fra nyopdaget familiekorrespondance.

Lot: 331987
Ended 10/03/2021 21:25:04
Winning bid: DKK 7,865.00
Bid history: 20 bids