1917 - Russia - 1000
3 kop. helsagsbrevkort opfrankeret med utakket 1 kop. Våben i parstykke og annulleret med svagt stempel til Dansk Røde Kors Krigsfangekontor i København. På gabsiden dateret i Wilsk d. 21.9.1917 og ank.stemplet: "Brev ank. til Kbhvn. 17. Dec. 1917". Svagt russisk censurstempel fra Moskva.
Lot: 345805
DKK 60.00 |
Europe
Russia
Covers > Denmark postal history > 1. World War