1867 - Denmark - 13 - 8860

4 sk. Krone/Scepter på Prambrev med indhold dateret Sophienlund (Teglværk ved Ulstrup nær Gudenåen) annulleret med nr.stempel "53" og sidestemplet antiqua Randers d. 1.11.1867 til Randers. Formodes at være befordret med pramdrageer på Gudenåen til Randers. Ulstrup fik eget brevsamlingssted pr. 1.7.1868.

Lot: 353267
DKK 400.00