1944 - Denmark - 6700
25 pfg. Hitler på korrespondancekort fra dansk fange, Søren Johan Jensen, i KZ-lejr Sachsenhausen dateret d. 30.4. og stemplet Oranienburg d. 13.5.1944 til hustru i Esbjerg. Støberiarbejder Søren Jensen blev arresteret for modstandsarbejde i Esbjerg d. 6.10.1943.
Lot: 212
Ended | 05/03/2024 21:31:39 |
Winning bid: | DKK 1,000.00 |
2. World War
Covers > Denmark postal history > Interned Letters