1912 - Norway

Islandsk 10 aur Fr. VIII og norsk 10 øre Posthorn på brevkort (Midnatssol ved Prins Carls Forland, Spitsbergen) dateret Spitzbergen d. 11.8.1912 og annulleret med sort turiststempel "MAGDALENEN-BAY * Spitsbergen *" d. 12.8.1912 og sidestemplet med norsk maskinstempel i Tromsø d. 16.8.1912 til Admiral v. Hollmann, Berlin, Tyskland. Antagelig sendt fra Hamburg Amerika Linie turistskib S/S "Victoria Luise". Lodret fold.

Lot: 395947
DKK 1,000.00
Sold out