1859 - Norway

1859. Ufrankeret frankobrev stemplet Edam Franco d. 3.9.1859 via K.D.O.P.A. Hamburg til Frederikstad, Norge.

Lot: 237151
DKK 400.00

Other suggestions

1805. Ufrankeret dobbeltbrev med indhold dateret i Hamburg d. 26.7.1805 til Bordeaux, Frankrig. Liniestempel: R. 4. HAMBURG. 38 Decimes fransk porto.

DKK 200 1805 - Slesvig

1855. Ufrankeret francobrev med antiqua K.D.O.P.A. Hamburg d. 27.1.1855 til Aarhuus. Påskrevet 2 sk. bærepenge.

DKK 100 1855 - Denmark

Ufrankeret tysk tjenestebrevkort fra Polizeipräsident i Hamburg d. 19.10.1943 til Kolding. Portostempel T 9 3/5c. Passér stempel Af ved den tyske censur i Hamburg.

DKK 100 1943 - Germany

Ufrankeret tjenestebrevkort fra Polizeipräsident i Hamburg d. 21.12.1943 til Kolding, Danmark. Violet portostempel T 9 3/5 c. Passér stemplet Af ved censuren i Hamburg.

DKK 100 1943 - Germany

Ufrankeret tysk jernbanesag dateret Hannover d. 15.3.1931 med stempel: E.D.S. mit Zug (Eisenbahn Dienst Sache mit Zug) til Vemb-Lemvig-Thyborøn Jernbane i Lemvig via Hamburg.

DKK 100 1931 - Denmark

Ufrankeret tysk feltpostbrev med stumt stempel d. 3.8.1944 til Haderslev, Danmark. Fra matros ved 1. Komp. 14. Schiffs-Stam-Abteilung i Breda, Holland. Svagt Briefstempel. Lokal feltpostcensur med påskrift Inhalt geprüft, signatur og stempel. Åbnet af tysk censur i Hamburg (banderole mgl.).

DKK 200 1944 - Denmark

Ufrankeret indgående feltpostbrev fra Hamburg d. 28.7.1944 til SS-Sturmscharführer Karl Breiling ved feldpost-nr. 00661 = Befehlshaber der Sicherungspolizei und SO in Dänemark. Fra Geheime Staatspolizei (GESTAPO) i Hamburg.

DKK 600 1944 - Denmark

Ufrankeret krigsfangebrev fra Deutsches Rotes Kreuz i Hamburg d. 3.5.1970.

DKK 30 1970 - Germany