1945 - Denmark - 1000
Fortrykt ufrankeret krigsfange dobbelt brevkort dateret d. 11.2.1945 stemplet 6.3.1945 via Dansk Røde Kors d. 15.3.1945 til København. Fra dansk politimand Helge Jensen i Stalag IVD Torgau. Violet lejrcensur. Ubenyttet svardel.
Lot: 242743
DKK 500.00 |
2. World War
Covers > Denmark postal history > Interned Letters
Covers > Denmark postal history > Red Cross