1948 - Denmark - 306 - 4780
15 øre Fr. IX på tegnet brevkort (Møns Klint sign. "C. Joh. B.") annulleret med vanskeligt pr.stempel Hjertebjærg pr. Stege d. 31.12.1948 til København. Brevsamlingsstedet ændrede navn til Hjertebjerg pr. 15.2.1949 og stemplet kun kendt i tiden: 22.11.1948-27.4.1949.
Lot: 256442
DKK 500.00 |
Sold out
Engraved Issues
Covers > Denmark cancellations > Pr. Cancels
Postcards > Artist Drawn