1912 - Slesvig - 6400
5 pfg. Germania på brevkort (SMS "Bussard") dateret Daressalam i Tysk Østafrika stemplet Kais. Deutsche Marineschiffspost No. 11 d. 25.6.1912 til Sønderborg. Sendt fra marinesoldat ombord på krydseren SMS "Seeadler" ved Tysk Østafrika.
Lot: 264644
DKK 300.00 |
Europe
Germany
German Colonies
German Eastafrica
Postcards > Ships
Covers > Slesvig > 1. World War