1913 - Slesvig - DAKA 193.02 - 6100

Ufrankeret Militaria-brev stemplet Wandling (Schleswig) d. 2.8.1913 til Haderlsev. Fejlagtigt udtakseret i porto.

Lot: 266937
DKK 200.00

Other suggestions

Ufrankeret feltpostbrev fra Glücksburg *(Ostsee)1* d. 10.5.1915 til København, Danmark. Fejlagtigt udtakseret i 40 øre porto.

DKK 75 1915 - Germany

Ufrankeret svarbrevkort med TMS Fiskeriudstillingen Esbjerg / Esbjerg d. 4.6.1932 til Kolding. Udtakseret i porto med 20 øre Portomærke stemplet Kolding d. 8.5.1932.

DKK 100 1932 - Denmark

Ufrankeret brevkort (Skibe ved Akershus) fra Kristiania d. 21.7.1911 til Odder, Danmark. Sort T stempel og udtakseret i 10 øre dansk porto.

DKK 60 1911 - Norway

Ufrankeret brev fra New York d. 15.2.1905 til Jönköping, Sverige. Ovalt ank.stempel Landskansliet Jönköping d. 27.2.1905. Ikke udtakseret i porto.

DKK 125 1905 - Sweden

Ufrankeret tysk feltpostkort dateret d. 30.12.1916 med afd.stempel S.B. / J.R.v.L.No. 25 2. K. til København, Danmark. Udtakseret i 20 øre dansk porto.

DKK 60 1916 - Germany

Ufrankeret feltpostkort fra Saarlouis d. 18.12.1914 til København, Danmark. Violet briefstempel. Violet portostempel T 25c og udtakseret i 20 øre dansk porto. Meddelelse skrevet på dansk.

DKK 100 1914 - Germany

Ufrankeret brevkort fra Valparaiso, Chile d. 23.7.1906 med T stempel til Maribo, Danmark. Udtakseret i 20 øre dansk porto.

DKK 60 1906 - Chile

Ufrankeret feltpostkort fra Frabow d. 16.8.1918 til Skodsborg, Danmark. Sort T-stempel og udtakseret i 20 øre dansk porto.

DKK 60 1918 - Germany