1914 - Denmark - 64 - 3000

5 øre Bølgelinie på brevkort (Hotel Gefion, Espergjærde) annulleret med brotype IIIb Helsingør d. 12.7.1914 til Marstal.

Lot: 267691
GBP 5.39

Other suggestions

5 øre Bølgelinie på tegnet brevkort (C. Bentzon: Kronborg i Strom. J.M. Helsingør no. 633) annulleret med svensk stempel Hälsingborg d. 21.6.1913 og sidestemplet Från Danmark til Helsingborg, Sverige.

GBP 8.98 1913 - Denmark

7 øre Bølgelinie og Julemærke 1929 på brevkort (Kvindernes Hus, Esbjerg) annulleret med brotype Id Esbjerg d. 19.12.1929 til Nordby på Fanø.

GBP 5.39 1929 - Denmark

10 øre Bølgelinie på brevkort (Samsø. Vej til Strandbakkerne) dateret Ballen Samsø og annulleret med brotype IIc skibsstempel Fra Aarhus Kalundborg d. 12.7.1938 til København.

GBP 23.95 1938 - Denmark

10 øre Bølgelinie på underfrankeret brevkort (Knivsbjerg) annulleret med brotype IIb Genner d. 11.7.1925 til Flensburg, Tyskland. Udtakseret i 20 pfg. tysk porto.

GBP 11.97 1925 - Slesvig

5 øre Bølgelinie og 30 øre Fr. IX på brevkort (Palace Hotel, København) annulleret med svensk stempel i Malmö d. 5.4.1953 og sidestemplet Från Danmark til Hamburg, Tyskland.

GBP 8.98 1953 - Denmark

10 øre Bølgelinie på brevkort (Rasmus Christiansen: Postskibe på Storebælt) annulleret med særstempel B. H. D. Postbod 9 på Børnehjælpsdagen i 1925 til København.

GBP 11.97 1925 - Denmark

15 øre Chr. X på brevkort (Sejlskib i Flensburg Fjord ved Sønderhav) annulleret med brotype IIb Graasten sn2 d. 11.9.1921 til Brørup.

GBP 3.59 1921 - Slesvig

10 øre Bølgelinie på brevkort (Ved Aaen, Solrød Strand) annulleret Taastrup d. 26.7.1938 og sidestemplet med posthornstempel Solrød Strand (Taastrup) til København.

GBP 17.96 1938 - Denmark