1920 - Slesvig - 70 - 6500
Dansk 15 øre Chr. X på brevkort dateret Sønderjylland og sidestemplet brotype IIb Vojens sn1 d. 2.7.1920 til Frederikshavn. Dansk frankering markeret ugyldig og udtakseret i 25 øre dansk porto. Interessant anvendelse af dansk frankatur i Sønderjylland inden Genforeningen.
Lot: 604
Ended | 29/10/2017 23:59:00 |
Starting bid: | DKK 1,250.00 |
Typograph Issues
Covers > Slesvig > Schleswig