1945 - Sweden

20 öre Svenska Flottan på rudekuvert fra Stockholm d. 1.6.1945. Åbnet af dansk efterkrigscensur med neutral brun banderole og stempel (krone)/224/Danmark, samt signatur.

Lot: 269758
DKK 150.00

Other suggestions

15 öre firmafranko frankeret rudekuvert fra Stockholm d. 15.5.1945 til Danmark. Åbnet af dansk efterkrigscensur med neutral brun banderole og stempel (krone)/11/Danmark med håndskrevet censur-nr.

DKK 300 1945 - Sweden

20 öre Svenska Flottan på rudekuvert fra Göteborg d. 18.10.1944 til Danmark. Åbnet af Sønderborg censuren med dansk banderole stemplet Zensurstelle k.

DKK 100 1944 - Denmark

10 øre Chr. X (2) på rudekuvert fra København d. 23.2.1945. Åbnet af Sønderborg-censur med neutral brun banderole (24 mm) stemplet Zensurstelle k.

DKK 60 1945 - Denmark

10 öre Gustaf og 20 öre Røde Kors (2) på rudekuvert sendt som ekspres fra Stockholm d. 25.5.1945 til Danmark. Åbnet af dansk efterkrigscensur med neutral brun banderole og stempel (krone)/Danmark og håndskrevet censur-nr. 106.

DKK 300 1945 - Sweden

20 öre firmafranko på rudekuvert fra Malmö d. 26.5.1945 til Danmark. Åbnet af dansk efterkrigscensur med neutral brun banderole stemplet (kroen)/300/Danmark.

DKK 100 1945 - Sweden

30 øre posthusfranko København d. 22.12.1959 på Radiobrev rudekuvert fra Hovedtelegrafkontoret R25 (10-56) til Glamsbjerg. Indeholder Illustreret Radiobrev formular R24 (10-59 1/25A1) med Lappegrund Fyrskib med juleholsen fra somand ombord på M/S Gunvor Mærsk.

DKK 250 1959 - Denmark

Røde Kors formular Form. III-1-42 med meddelelse fra København d. 8.1.1942 til New York og svar dateret d. 7.2.1942 sendt via Internationalt Røde Kors i Geneve til København, Danmark. Fremsendt i 10 øre posthusfrankeret rudekuvert fra Dansk Røde Kors i København d. 23.11.1942.

DKK 600 1942 - Denmark

60 øre firmafranko frankeret rudekuvert fra Forsvarskommandoen i København d. 25.6.1971 opfrankeret med 80 øre Fr. IX med perfin APM (Rederiet A.P.Møller).

DKK 45 1971 - Denmark