1944 - Norway - 1000
Ufrankeret kvittering for Røde Kors pakke dateret d. 11.2.1944 og stemplet Oranienburg d. 19.2.1944 til Dansk Røde Kors i København. Kvittering for modtageles af fødevarepakke fra Pianofabrikant Bjørn Møller (Direktør for Hornung & Møller) til norsk modstandsmand Hans J. Michelsen (SOE/Milorg) i KZ-lejren Sachsenhausen.
Lot: 271405
Ended | 29/10/2017 21:15:31 |
Winning bid: | DKK 2,035.00 |
Bid history: | 5 bids |
2. World War
Covers > Norway > 2. World War