1945 - Sweden - 1000

10 öre Gustaf på brevkort annulleret med svagt stempel i Norsberg d. 30.5.1945 til København. Dansk efterkrigscensur (krone)/265/Danmark med signatur.

Lot: 276744
Ended 14/03/2018 21:45:18
Winning bid: DKK 75.00
Bid history: 1 bids

Other suggestions

5 øre Chr. IX på brevkort (Hammershus) annulleret med skibsstempel Fra Rønne og sidestemplet Kjøbenhavn d. 18.12.1906 til København.

DKK 60 1906 - Denmark

5 øre Fr. VIII på brevkort (Ulfeldtstaarnet, Bornholm) dateret i Rønne d. 5.5.1910 og annulleret med skibsstempel Fra Rønne til København.

DKK 60 1910 - Denmark

5 øre Chr. IX på brevkort (København, Børsen) annulleret med svensk bureau stempel PKXP No. 83C d. 13.7.1906 og sidestemplet Från Danmark til Ljungs..., Sverige.

DKK 100 1906 - Denmark

5 øre Bølgelinie på brevkort (Aarhus ved Clemensbro med sporvogn no. 10) annulleret Kjøbenhavn d. 13.8.1913 og sidestemplet Fra Aarhus til København.

DKK 60 1913 - Denmark

5 öre Oscar på brevkort fra Helsingborg annulleret med bureaustempel Sjællandske Kystbane d. 24.9.1905 og sidestemplet Fra Sverige til København, Danmark.

DKK 60 1905 - Sweden

10 øre Løve på brevkort (Aftenstemning ved Svolvær) annulleret med skibsstempel Fra Norge og sidestemplet København d. 5.8.1936 til Rødovre pr. Vanløse, Danmark.

DKK 200 1936 - Norway

20 pfg. på brevkort (Fährschiff Deutschland) annulleret med skibsstempel Deutsche Schiffspost Grossenbrode - Gedser / Fährschiff Deutschland d. 27.8.1955 til København.

DKK 45 1955 - Denmark

8 øre Tofarvet helsags brevkort fra Nyborg d. 9.7.1886 til København. Annulleret med Kombineret nummerstempel 192 DAMPSKIB P. EXP no. 6.

DKK 500 1886 - Denmark