1908 - Norway

10 øre Posthorn på brevkort (Kongensgade, Aalesund) annulleret med nr.stempel "563" (Sejlende bureau Hjælsetruten) til Bruxelles, Belgien. Ank.stemplet d. 29.11.1908.

Lot: 278329
DKK 300.00

Other suggestions

5 pfg. Germania (2) på brevkort (Warnemünde færgehavn) dateret ombord på færgen og annulleret med skibsstempel Fra Tyskland og sidestemplet bureau Kjøbenhavn - Warnemünde T.74 d. 22.5.1912 til Glashütte, Tyskland.

DKK 200 1912 - Denmark

5 øre Fr. VIII på brevkort (Marienborg) annulleret med svensk stempel i Helsingborg d. 18.1.1912 og sidestemplet Från Danmark til Helsingborg, Sverige.

DKK 60 1912 - Denmark

5 øre Fr. VIII på brevkort (Snekkersten) annulleret med svensk skibsstempel Från Danmark og sidestemplet Helsingborg d. 11.8.1908 til Helsingborg, Sverige.

DKK 60 1908 - Denmark

5 øre Bølgelinie og 30 øre Fr. IX på brevkort (Palace Hotel, København) annulleret med svensk stempel i Malmö d. 5.4.1953 og sidestemplet Från Danmark til Hamburg, Tyskland.

DKK 75 1953 - Denmark

5 øre Fr. VIII på brevkort (H. Raphaïl: Kusk med hest) annulleret med svensk stempel i Malmö d. 20.10.1909 og sidestemplet Från Danmark til Stockholm, Sverige.

DKK 45 1909 - Denmark

10 pfg. Reichpost Germania på brevkort (Åbning af Elbe-Trave Kanal d. 16.6.1900 med landkort) fra Lübeck annulleret med skibsstempel Fra Tydskland L. og sidestemplet Paquebot og Kjøbenhavn K. d. 15.6.1900 til Wexsö, Sverige.

DKK 300 1900 - Germany

5 øre Fr. VIII på brevkort (Udsigt over Gedser) annulleret med brotype Ia Gjedser Færgehal d. 10.5.1912 til Vejle Sanatorium pr. Daugaard St.

DKK 250 1912 - Denmark