1907 - Denmark - Used with stamps - 8600

Silkeborg. Parti fra Dynæs. Stenders no. 4839.

Lot: 279196
DKK 30.00

Other suggestions

5 øre Våben helsagsbrevkort annulleret med skibsstempel Fra Kjøbenhavn og sidestemplet Rønne d. 27.10.(1903?) til Rønne. På bagsiden håndtegnet Kvinde med bog.

DKK 100 1903 - Denmark

Kirken i Esbjerg. Stenders no. 1872. Frankeret med 1 øre Våben og 4 øre Tofarvet stemplet Nordby d. 21.8.1905 til København.

DKK 45 1905 - Denmark

5 pfg. Germania (2) på brevkort (Warnemünde færgehavn) dateret ombord på færgen og annulleret med skibsstempel Fra Tyskland og sidestemplet bureau Kjøbenhavn - Warnemünde T.74 d. 22.5.1912 til Glashütte, Tyskland.

DKK 200 1912 - Denmark

Engelsk 4d Elizabeth på brevkort (Royal Navy hovercraft) annulleret med postspare-stempel brotype IIh Ålborg d. 1.5.1979 og sidestemplet Paquebot til Aldershot, England. Skibsstempel: Mailed in UK waters on board P234 of Naval Party 1009. Naval Party 1099 = Royal Navy Hovercraft Unit.

DKK 100 1979 - Denmark

5 øre Fr. VIII på brevkort (Marienlyst slot) annulleret med svensk stempel i Helsingborg d. 2.6.1911 og sidestemplet Från Danmark til Helsingborg, Sverige.

DKK 60 1911 - Denmark

10 pfg. Reichpost Germania på brevkort (Åbning af Elbe-Trave Kanal d. 16.6.1900 med landkort) fra Lübeck annulleret med skibsstempel Fra Tydskland L. og sidestemplet Paquebot og Kjøbenhavn K. d. 15.6.1900 til Wexsö, Sverige.

DKK 300 1900 - Germany

5 øre Bølgelinie og 30 øre Fr. IX på brevkort (Palace Hotel, København) annulleret med svensk stempel i Malmö d. 5.4.1953 og sidestemplet Från Danmark til Hamburg, Tyskland.

DKK 75 1953 - Denmark