1945 - Denmark - 246, 277, 280 - 1000
25 øre og 40 øre Chr. X på underfrankeret rudekuvert med indhold sendt som luftpost fra København d. 7.5.1945 til London, England. Brevet dateret "Date of First Mail after the War" og henligget hos postvæsenet indtil postforbindelse blev åbnet. Postalt opfrankeret med 5 øre Bølgelinie stemplet København Omk. sn18 d. 30.6.1945 (Stemplet benyttet ved Udlandspostkontrollen) og åbnet af dansk efterkrigscensur (krone)/391/Danmark. Brevet returneret fra London d. 9.7.1945 da modtageren er flyttet. Lignende brev som henligger indtil postforbindelse blev genåbnet er illustreret i artikel af Mats Hedelius i DFT 1/1991 s. 10.
Lot: 280621
Ended | 16/05/2018 21:04:35 |
Winning bid: | DKK 400.00 |
Engraved Issues
Covers > Denmark issues > Postage Due/Marks
Covers > Denmark postal history > 2. World War
Covers > Denmark postal history > Airmail