60 aur Geysir på brev fra Akureyri 1946 til Puerto Montt, Chile. Ank.stemplet d. 23.8.1946. Usædvanlig destination. Afkortet i venstre side.

1946 - IcelandCover

Lot: 293685

5 øre Bølgelinie i 3-stribe på brevkort dateret d. 21.2.1925 annulleret med stjernestempel FØVLING til Slagelse.

1925 - Denmark6683 - Cover - SK 0357

Lot: 292674

7 øre Bølgelinie i single og halveret på 10½ øre frankeret lokalbrev i København d. 14.6.1926. Ikke udtakseret i porto.

1926 - Denmark1000 - Cover - 167

7 øre Bølgelinie i single og halveret på "10½ øre" frankeret lokalbrev i København d. 14.6.1926. Ikke udtakseret i porto.
Lot: 293584

1840. Tjenestebrev mærket K.T. med håndskrevet bynavn Aalborg N6 fra Aalborg Stift d. 2.3.1840 til Magistraten i Kjøbenhavn.

1840 - Denmark9000 - Cover

1840. Tjenestebrev mærket "K.T." med håndskrevet bynavn "Aalborg N6" fra Aalborg Stift d. 2.3.1840 til Magistraten i Kjøbenhavn.
Lot: 293407

10 pfg. Germania på underfrankeret brevkort fra Berlin d. 1.11.1919 til København, Danmark. Tysk portostempel T 1/2 c. og udtakseret i 6 øre dansk porto.

1919 - Germany1000 - Cover

10 pfg. Germania på underfrankeret brevkort fra Berlin d. 1.11.1919 til København, Danmark. Tysk portostempel "T 1/2 c." og udtakseret i "6" øre dansk porto.
Lot: 292164

Almanak for året 1824. 32 sider.

1824 - DenmarkMisc

Lot: 293635

3 kr. Danske Møller på underfrankeret luftpostbrev fra Århus d. 31.11.1989 til Victoria, Canada. Postalt opfrankeret med 140 øre porthus frankostempel fra Århus C. d. 31.1.1989.

1989 - Denmark8000 - Cover - 919

Lot: 293101

5 öre Oscar II på brevkort annulleret med skibsstempel Fra Sverige H. og sidestemplet Kjøbenhavn d. 19.10.1907 til København, Danmark.

1907 - Sweden1000 - Cover

5 öre Oscar II på brevkort annulleret med skibsstempel "Fra Sverige H." og sidestemplet Kjøbenhavn d. 19.10.1907 til København, Danmark.
Lot: 293681

Ufrankeret rudekuvert mærket forretningspapirer fra København d. 23.6.1944. Udtakseret i porto med 20 øre Portomærke stemplet Hellerup d. 24.6.1944.

1944 - Denmark1000 - Cover - P 29

Lot: 292116

10 øre Våben helsagsbrevkort annulleret med stjernestempel SKODSBORG og sidestemplet Kjøbenhavn V. d. 8.9.1890 til Berlin, Tyskland.

1890 - Denmark2942 - Cover - SK 1177

Lot: 292761

30 øre Fr. IX på brev annulleret med TMS Lad os mødes i Hjemmeværnet/København OMK.21 d. 23.1.1953 til Rungsted Kyst.

1953 - Denmark1000 - Cover - TMS 179.6

30 øre Fr. IX på brev annulleret med TMS "Lad os mødes i Hjemmeværnet"/København OMK.21 d. 23.1.1953 til Rungsted Kyst.
Lot: 292539

Ufrankeret fortrykt kuvert fra Royal Canadian Air Force sendt som feltpost fra R.A.F. Post Office 001 (= Reykjavik) d. 12.6.1944 til Yarmouth, Nova Scotia, Canada. Rød RAF censur R.A.F. Censor no. 234.

1944 - IcelandCover

Lot: 293387

5 øre Bølgelinie med perfin I.M.D. på tryksag fra Kirkelig Forening for den indre Mission i Danmark i København d. 1.9.1933 til Erslev.

1933 - Denmark1000 - Cover - Perf. I09,5

5 øre Bølgelinie med perfin "I.M.D." på tryksag fra "Kirkelig Forening for den indre Mission i Danmark" i København d. 1.9.1933 til Erslev.
Lot: 293180

2 mk. Løve på brev fra Helsingfors d. 15.5.1940 til Bjärnum, Sverige - eftersendt til svensk fältpost no. 41334, Litra F. Finsk censur.

1940 - FinlandCover

Lot: 293690

10 øre Bølgelinie og Julemærke 1942 på underfrankeret julekort fra København d. 24.12.1942 til Svendborg. Udtakseret i porto med 10 øre Portomærke stemplet Svendborg d. 25.12.1942.

1942 - Denmark1000 - Cover - 248, P 28

Lot: 292839

10 øre helsagskuvert (fabr. 31-Kl.) opfrankeret med 10/8 øre helsagsafklip, 5 øre Bølgelinie (par) og 20 øre Chr. X (par) sendt anbefalet fra Kjøbenhavn d. 27.12.1921 til Erfurt, Tyskland.

1921 - Denmark1000 - Cover - KV 32, 122, 125

Lot: 293639

1851. Militaria brev med laksegl Schleswig Holsteinische 1. Bataillion med håndskrevet bynavn Tornesch 13/2 51 til 4. Infanterie Brigade i Itzehoe. Sjældent håndskrevet bynavn fra Tornesch ved Pinneberg. Ikke registreret af Vagn Jensen eller Arge Schleswig-Holstein. Vedl. kopi af attest på 4 R.B.S. brev med samme påtegning fra 26.2.1852.

1851 - SlesvigCover

1851. Militaria brev med laksegl "Schleswig Holsteinische 1. Bataillion" med håndskrevet bynavn "Tornesch 13/2 51" til 4. Infanterie Brigade i Itzehoe. Sjældent håndskrevet bynavn fra Tornesch ved Pinneberg. Ikke registreret af Vagn Jensen eller Arge Schleswig-Holstein. Vedl. kopi af attest på 4 R.B.S. brev med samme påtegning fra 26.2.1852.
Lot: 293713

Halveret 4 cents Tofarvet på brev stemplet Frederiksted d. 27.2.1903 til Christiansted. Det af forside bortklippet og bagklap mgl.

1903 - Danish West IndiesCover - 7Bx

Lot: 293668

Østrigsk 2 sh. på underfrankeret brevkort med svagt stempel udtakseret i porto med 30 øre Bølgelinie annulleret med liniestempel Porto at betale til København, Danmark.

Denmark1000 - Cover - 459

Østrigsk 2 sh. på underfrankeret brevkort med svagt stempel udtakseret i porto med 30 øre Bølgelinie annulleret med liniestempel "Porto at betale" til København, Danmark.
Lot: 293106

25 øre, 125 øre Bølgelinie, 5 kr., 10 kr. og 20 kr. Rigsvåben, samt Julemærke 1991, på anbefalet brev fra København d. 13.12.1991 til München, Tyskland.

1991 - Denmark1000 - Cover - 952, 749, 295, 622, 848

Lot: 292855

5 øre Fr. VIII og Julemærke 1907 på julekort fra Præstø annulleret med bureaustempel Præstø - Næstved d. 23.12.1907 til Vejle.

1907 - Denmark4720 - Cover - 54

Lot: 293404