1892 - Denmark1000 - Cover - KK 8, 26a
8 øre helsags korrespondancekort opfrankeret med 12 øre Tofarvet fra Kjøbenhavn d. 26.7.1892 til Osterburg, Tyskland - eftersendt til Magdeburg.
Lot: 295969
Lot: 295969
2½d på brev fra Venderstad C.G.H. d. 2.12.1901 til Hamburg, Tyskland. Rødt censurstempel "Passed Press Censor". Ank.stemplet i Hamburg d. 23.12.1901.
Lot: 295938
25 øre Olav (2) på brevkort (N.S.F. Landsleir Brunlanes) annulleret med spejderstempel Speiderleiren 1960 Brunlanes d. 7.8.1960 til Göteborg, Sverige.
Lot: 295970
Græsk 10 l. og 20 l. (2) på brevkort (Gibraltar, entrance from the strait) stemplet Chania på Kreta d. 18.11.1921 til Stockholm, Sverige. Sendt fra det svenske orlogsskib "Flygia"s ophold i Suda Bay på Kreta under togt til Indien via Suez kanalen.
Lot: 295983
40 øre Chr. X (3) på brevkort sendt ekspres fra København d. 30.5.1923 til Dresden, Tyskland. 15 øre Chr. X helsagsbrevkort (fabr. 68-H) anvendt som postkort. Interessant forsendelse.
Lot: 295971
4 sk. 1858 udg. (tæt klippet) på brev annulleret med svagt nr.stempel og sidestemplet antiqua Randers d. 10.8.1860 til Kjøbenhavn. Påskrevet: pr. "Ydun".
Lot: 295980
Ufrankeret brevkort (Alminde kirke) dateret d. 18.3.1909 til Julius Petersen, Ivigtut via Administrationen for Kolonierne i Grønland, Raadhuspladsen 77, København. Kortet er enten fremsendt i pakke eller direkte indleveret til Administrationen for Kolonierne i Grønland.
Lot: 295949
10 øre Rundetårn (2) og Julemærke 1942 på brev annulleret med brotype IId København V. Vesterport d. 18.12.1942 til Hamburg, Tyskland. Åbnet af tysk censur i Hamburg.
Lot: 295944
15 øre Chr. X helsagsbrevkort (fabr. 147) fra Middelfart d. 10.9.1943 til Assens. Sendt fra dansk interneret kaptajn på Hindsgavl. Tysk briefstempel Dienststelle Feldpostnummer 09663A (= Stab Reserve-Grenadier-Bataillon 184) anvendt som censurstempel.
Lot: 295699
7 øre Chr. X helsagsbrevkort (fabr. 47-C) sendt underfrankeret fra Vejle d. 21.6.1919 til Hamburg, Tyskland. Sort dansk "T"-stempel og påskrevet "7½ cts". Udtakseret i 10 pfg. tysk porto med stempel PORTO Hmb. d. 24.6.1919.
Lot: 295976
1859. 6d franco brev med stempel Lombard Street London d. 1.4.1859 til St. Thomas. Ank.stemplet ved det britiske postkontor i St. Thomas d. 21.4.1859. Konsulatpost fra det danske generalkonsulat i London med omtale af forsendelser med "Magdalena" fra Finansministeriet til St. Croix. Interessant.
Lot: 295689
5 øre Fr. VIII på brevkort annulleret med stjernestempel OURE og sidestemplet bureau Nyborg - Svendborg T.29 d. 11.12.1907 til Thurø pr. Svendborg.
Lot: 295903
10 cents og 20 cents på luftpostbrev fra Paterson d. 13.11.1941 til dækadresse for de hollandske styrker i England "P.O.Box 237, London EC2", England. Åbnet af britisk censur PC90/7478. Noteret besvaret d. 5.12.1941.
Lot: 295932
5 øre Fr. VIII i parstykke på brev fra Kjøbenhavn d. 12.1.1909 til Reykjavik, Island. Påskrevet: S/S "Vesta". DFDS dampskibet "Vesta" besejlede ruten Kjøbenhavn-Leith-Thorshavn-Reykjavik. Ank.stemplet i Reykjavik d. 24.1.1909.
Lot: 295982
25 cts. Isabel og 1 pta. Luftpost provisorium på luftpostbrev fra Melilla d. 27.9.1938 til Essen, Tyskland. Lokal spansk censur fra Melilla og flere propagandastempler. Melilla er en lille spansk enklave i Nordafrika.
Lot: 295921
15 pfg. Hitler helsagsbrevkort fra Gelschenkirchen d. 11.2.1942 til Dr. Wiedemann, tyske gesandtskab, Dagmarhus, København, Danmark. Passérstemplet "Af" ved censuren i Hamburg. Dr. Wiedemann var som Oberforstmeister leder af gesandtskabets afdeling III/C Holz- und Forstwirtschaft. Svag fold.
Lot: 295929
50 gr. single på sørgebrev sendt som ekspres fra Urfahr d. 26.2.1931 til Wien. Antagelig befordret med rørpost i Wien.
Lot: 295953
2 öre (defekt), 4 öre Tre Kroner, 20 öre og 40 öre Gustaf på 66 öre frankeret værdibrev fra Lund d. 20.4.1919 til Leipzig, Tyskland.
Lot: 295958
5 øre Chr. X helsagsbrevkort annulleret med stjernestempel KREJBJERG og sidestemplet Skive d. 11.4.1916 til Esbjerg.
Lot: 295129
50 p. Løve på fortrykt kuvert fra Lokomo o/y (lokomotivfabrik) annulleret med 2-sproget stempel i Tammerfors d. 2.1.1919 til Duisburg, Tyskland. Finsk 2-sproget borgerkrigscensur "Censurerad i Finland".
Lot: 295935
40 øre Chr. X single på brev fra Løjt Kirkeby d. 12.12.1949 til Ferndorf, Tyskland. Åbnet af britisk censur/valutakontrol no. 4702.
Lot: 295957