1906 - NorwayCover
20 øre Posthorn på foldebrev annulleret Feldpostkontor No. 1 d. 5.8.1906 til Bern, Schweiz.
Lot: 303138
Lot: 303138
15 øre helsagskuvert (fabr. Kl.-40) opfrankeret med 1 øre (6) og 2 øre (2) Bølgelinie annulleret med brotype IIIb Gudhjem d. 9.7.1927 til Dresden, Tyskland.
Lot: 303172
3 øre lokalt helsagsbrevkort dateret d. 14.5.1903 annulleret med stjernestempel UGLEV til Hvidbjerg. Anvendt ca. 1 uge tidligere end registreret i Skilling.
Lot: 303062
10 cts. Rytter, 25 pts., 40 pts. 1 pta. Franco, 1 pta. Luftpost og 10 cts. Velgørenhed på luftpostbrev fra Barcelona d. 24.12.1941 til Bochum, Tyskland. Lokal spansk censor og åbnet af tysk censur i München.
Lot: 303146
5 øre H. C. Andersen i parstykke på lokalbrev stemplet Sakskøbing d. 4.7.1937 og sidestemplet "Besøg Saxkjøbing / Postrytteren 4 Juli 1937".
Lot: 303142
7 øre Bølgelinie på underfrankeret brev fra Randers d. 11.1.1939 til Laurbjerg. Udtakseret i 16 øre porto med 2 øre, 4 øre Bølgelinie anvendt som portomærke og 10 øre Portomærke stemplet Laurbjerg d. 12.2.1939.
Lot: 301937
Fartplan på dampskibet "Heimdal" på ruten Kolberg-Bornholm i sommeren 1934.
Lot: 303147
8 øre firmafranko på på ren tryksag fra firma "Magasin" sendt lokalt i København d. 26.6.1953. Endvidere Kvitteringer og lille brochure fra Magasin du Nord.
Lot: 303196
8 øre helsagsbrevkort med fortrykt meddelelse fra Rosenborg Brøndanstalt annulleret lapidar Kjøbenhavn d. 9.10.1875 til Cabell pr. Lemvig.
Lot: 303192
7 øre Chr. X 60 år på lokalt julekort annulleret med udslebet stjernestempel AARDALE og sidestemplet Svaneke d. 31.12.1931 til Svaneke.
Lot: 301978
60 øre Sonne (2) på anbefalet brev fra Viborg d. 9.8.1968 til Århus. Stemplet Kassebrev Viborg postkontor og udtakseret i porto med 80 øre Fr. IX i parstykke annulleret "Porto at betale.
Lot: 303118
20 øre Karavel på brevkort (Dampfærgen "Danmark" i Gedser) annulleret med tysk skibsstempel Deutsche Seepost F.g d. 1.7.1937 til Holland.
Lot: 303165
20 øre Våben på værdibrev fra Helsinge d. 19.4.1905 til Ry St.
Lot: 303135
10 øre Bølgelinie i parstykke på brev med fuldt indhold skrevet ombord på S/S "Sleipner" annulleret København d. 25.8.1925 og sidestemplet "Fra Færöerne" til Vennerslund pr. Guldborg.
Lot: 301989
40 cts. på brev fra Malaga 1938 til Buenos Aires, Argentina. Lokal censur fra Malaga. På bagsiden 5 cts. Pro Malaga velgørenheds mærke.
Lot: 303191
Engelsk 4d George VII på skibsbrev annulleret "Paquebot" og sidestemplet både København d. 22.10.1951 og "D.F.D.S. København Skibsbrev" til København, Danmark.
Lot: 301948
3 øre helsagsbrevkort opfrankeret med 1 øre (2) og 5 øre Våben fra Nakskov d. 27.7.1905 til poste restante i Nürnberg, Tyskland.
Lot: 303174
60 øre Fr. IX på luftpostbrev fra København d. 23.3.1960 til sømand ombord på M/S "Borreby" i Las Palmas på de Kanariske Øer - eftersendt til M/S "Odense" med canadisk transit stempel Montreal Airport, Canada d. 13.4.1960 og returneret til København.
Lot: 303148
20 øre Chr. X på brev annulleret med udslebet stjernestempel ØSTERBY HAVN og sidestemplet Frederikshavn d. 4.12.1945 til Viborg. Anvendt over 2 år senere end registreret i Skilling. Vanskeligt stempel Skilling 2000,-
Lot: 303079
25 øre Fr. IX på skibsbrev fra Anholt Toldkammer annulleret Aalborg d. 18.6.1952 og sidestemplet "Paquebot" til København. Lodret fold.
Lot: 303199
Ufrankeret fortrykt feltpostkort stemplet Aarösund d. 27.11.1914 til militæradresse.
Lot: 301863