1936 - GermanyCover
15+10 pfg. illustreret Vinter OL helsagsbrevkort fra Chemnitz d. 23.2.1936 til Kassel.
Lot: 306013
Lot: 306013
5 øre Fr. VIII på brevkort (Parti fra Lille Karleby) annulleret med stjernestempel SÆBY og sidestemplet Roskilde d. 23.3.1908 til København.
Lot: 303595
10 øre Bølgelinie i parstykke på underfrankeret 2. vægtkl. brev fra Kjøbenhavn d. 22.7.1913 til Hamburg, Tyskland. Violet stempel PORTO og udtakseret i 25 pfg. tysk porto.
Lot: 303691
1 mk. Løve single på underfrankeret brevkort fra Helsinki d. 12.6.1922 til Dresden, Tyskland. Udtakseret i 180 pfg. tysk porto.
Lot: 306080
10 øre Våben helsagsbrevkort med matricefejl "Åbent 0" annulleret med lapidar Kolding JB.P.E. d. 29.1.1891 til Berlin, Tyskland.
Lot: 303879
25 øre Chr. X på brevkort fra flygtningelejr 66-13 Haderslev Katedralskole stemplet Haderslev d. 9.4.1945 til Belsdorf, Tyskland. Allieret efterkrigscensur no. 20374.
Lot: 306087
12 öre Ringtype på brev fra Stockholm d. 7.9.1872 via Christiania OMK. til Grimstad, Norge.
Lot: 303764
Sydafrika 1 c., 2 c. og 5 c. på brev stemplet Pretoria d. 7.9.1981 til Totnes, England. Sendt fra Rundu Air Force Base i South West Africa med rødt 2-sproget censurstempel.
Lot: 303715
10 øre Fr. VIII med perfin "Ø.K." (Østasiatisk Kompagni) på brevkort (S/S "Russia", Russia-America Line) dateret på Rheden d. 19.5.1909 og stemplet Kjøbenhavn d. 21.5.1909 til Libau, Rusland. Russisk-Amerika Linie var et datterselskab af Østasiatisk Kompagni.
Lot: 303614
1851. Ufrankeret portobrev med antiqua Tønder d. 21.10.1851 til Altona. Påskrevet "3" med rødkridt.
Lot: 303888
90 øre Postbefordring og 1,80 kr. Margrethe på fortrykt kuvert fra Slædepatruljen Sirius annulleret Mesters Vig d. 2.12.1984 og sidestemplet: "Dogsledge Daneborg to Mestersvig by Sirius" til Forsvarsministeriet, København.
Lot: 306098
10 öre helsagsbrevkort opfrankeret med 10 öre Gustaf sendt underfrankeret fra Stockholm d. 26.5.1921 til Hannover, Tyskland. Stort 3-kantet portostempel: T 12½ c.
Lot: 306079
20 øre Chr. X på brev annulleret med udslebet stjernestempel KARSTOFT og sidestemplet Kibæk d. 9.8.1943 til Roskilde.
Lot: 301549
7 øre Chr. X + 3 øre Bølgelinie provisorisk helsagskorrespondancekort (fabr. 28-H) sendt som tryksag fra Silkeborg d. 3.6.1921 til Hamburg, Tyskland.
Lot: 306063
Ufrankeret brevkort (Constantinopel) sendt OAS flådepost og stemplet "Received from H.M.Ships / No charge to be raised" ca. 1919 til Middlesbrough, England.
Lot: 306075
Ufrankeret fortrykt krigsfangebrev fra Dansk Røde Kors i Kjøbenhavn d. 27.12.1919 til Berlin, Tyskland.
Lot: 306061
1 mk. og 2 mk. Løve på luftpostbrevkort fra Helsingfors d. 17.2.1940 til Frankrig. Finsk censur.
Lot: 306078
General Gouvernement 30/5+5 gr. Provisorium på uadresseret illustreret brevkort annulleret med særstempel Osterschiwettkämpfe Zakopane 1940.
Lot: 306012
15 cts. Rytter single på tryksags-kort fra Barcelona d. 20.1.1942 til Hovedgaard, Danmark. Tysk censur.
Lot: 306072
20 öre Gustaf på brev annulleret med dansk stempel i København d. 27.4.1948 og sidestemplet "Paquebot" til Hellerup.
Lot: 303895
50 øre Fr. IX helsagsafklip og Foreningen til hjælp for grønlandske børn 1970-1971 mærkat på brevkort fra København d. 11.3.1972 til Farum.
Lot: 306043