Denmark4200 - Cover - SK 0699
10 øre Bølgelinie på brevkort annulleret med stjernestempel KIRKE-STILLINGE til Kildemarken pr. Slagelse. Skjold.
Lot: 308351
Lot: 308351
30 mk. Gymnastik- og Sportsstævne (2) på illustreret FDC fra Helsinki d. 1.7.1956 til Trollhättan, Sverige.
Lot: 308532
1854. Tjenestebrev med laksegl "Det kongelige Silde Herredsfogederi" stemplet antiqua Tønder d. 11.3.1854 til Husum. Påskrevet "6" sk. porto.
Lot: 306785
1 øre, 2 øre, 3 øre og 4 øre Bølgelinie på 4-farve frankeret brevkort fra Gudhjem d. 25.7.1910 til Berlin, Tyskland.
Lot: 308535
Ufrankeret "N.P." (Nedsat Porto) brev fra 1ste Udskrivningskreds sendt lokalt i København d. 18.6.1923. Udtakseret i enkeltporto med 10 øre Portomærke stemplet Kjøbenhavn S. d. 19.6.1923. Indeholder "Rejsetilladelse til Udlandet" for korporal som ønsker at rejse til Sverige.
Lot: 308150
Cypern 10 m. Kennedy (2) og 15 m. UIT (2) på brev fra Nicosia d. 15.10.1965 til Göteborg, Sverige. Sendt fra finsk FN-soldat i H Coy / UN - FINBN, Nicosia, Cypern. Revet på bagsiden.
Lot: 308355
5 øre Bølgelinie på brevkort annulleret med stjernestempel AABYHØJ og sidestemplet Aarhus d. 13.12.1913 til København.
Lot: 308079
15 øre Chr. X (2) på brev annulleret med særstempel Aarhus * 20-a kongreso de S.A.T. * d. 4.8.1947 til Skövde, Sverige.
Lot: 308428
5 cts. Rytter, 25 cts. og 1 pta. Isabel, samt 5 cts. Pro Huelva mærke (defekt) på anbefalet brev fra Huelva d. 29.5.1937 til København, Danmark. Lokal spansk censur fra Huelva.
Lot: 308191
20 øre Fr. IX på brevkort annulleret med pr.-stempel Vang pr. Hasle d. 21.7.1960 til Mølholm pr. Vejle.
Lot: 308538
Militärbrevkort dateret Ernagård annulleret Gamla Uppsala d. 22.9.1932 til Höganäs. Sendt fra soldat ved fältpost Nr. H2. Manøvrefeltpost fra Stockholm og Uppsala Län.
Lot: 308434
20 øre Chr. X på brevkort (M/S "Kronprins Olav", DFDS) dateret i Oslo og annulleret København d. 23.9.1947 med skibsstempel "Fra Norge" til København.
Lot: 308357
25+5 øre Jutlandia på illustreret FDC fra København d. 13.9.1951 til Perstorp, Sverige.
Lot: 308544
5 cts. og 40 cts. på brevkort fra Barcelona d. 29.1.1940 til Remscheid, Tyskland. Lokal spansk censur fra Barcelona.
Lot: 306777
50 øre Chr. X (2) på værdibrev fra Køge d. 9.8.1922 til Leipzig, Tyskland.
Lot: 308093
5 øre Chr. X på brevkort (St. Brøndstræde, Dragør) annulleret med bureaustempel Kjøbenhavn - Dragør T.14 d. 2.9.1918 til Skive.
Lot: 308463
20 øre Fr. IX på brev annulleret med TMS "5 g's Brev flyves gratis indtil New York"/København OMK 14 d. 28.5.1948 til Hellerup.
Lot: 308247
30 pfg. Berlin helsagsbrevkort fra Biedenkopf d. 22.6.1969 til Frölunda, Sverige.
Lot: 308446
5 øre Chr. IX svardel af dobbelt helsagsbrevkort fra Assens d. 28.5.1906 til Vamdrup.
Lot: 308248
Fortrykt postkvittering fra Odense Postcontoir d. 7.1.1867 for indlevering af postanvisning til Silkeborg.
Lot: 308141
10 öre Løve med perfin "O.M." på brevkort fra firma O. Mustad & Son i Göteborg d. 6.7.1927 til Orrefors.
Lot: 308437