3,40 kr. Margrethe single på brevkort fra København d. 29.11.1989 til Beer-Sheva, Negev, Israel.

1989 - Denmark1000 - Cover - 925

Lot: 308745

10 øre helsagskuvert (fabr. 44-C) opfrankeret med 15 øre Karavel, 15+5 øre og 25+5 øre Kræftmærke sendt anbefalet fra København d. 26.2.1930 til Pforzheim, Tyskland. Vandret fold.

1930 - Denmark1000 - Cover - KV 41, 169, 179, 180

Lot: 308741

12 kr. Rigsvåben på anbefalet luftpostbrev med modtagelsesbevis fra Århus d. 13.10.1981 til Rusland. Retur som ubekendt med vedhængende modtagelsesbevis.

1981 - Denmark8000 - Cover - 724

Lot: 308165

2 øre (par) og 3 øre Bølgelinie på brevkort dateret d. 26.?.1919 annulleret med stjernestempel VESTERBORG til Egholm pr. Svinsbjerg St.

1919 - Denmark4953 - Cover - SK 1507

Lot: 308740

30 øre Fr. IX med perfin POL (Politiken) på fortrykt kuvert fra Ekstra Bladet i København d. 21.5.1960 til Silkeborg.

1960 - Denmark1000 - Cover - Perf. P33

30 øre Fr. IX med perfin "POL" (Politiken) på fortrykt kuvert fra Ekstra Bladet i København d. 21.5.1960 til Silkeborg.
Lot: 308251

25 øre Chr. X på brevkort fra København annulleret med bureaustempel Kjøbenhavn - Gjedser T.73 d. 1.5.1921 til Tyskland.

1921 - Denmark1000 - Cover - 101

Lot: 308539

10 öre helsagskorrespondancekort annulleret med bureaustempel PLK 426.A (= Rättvik-Gävle) d. 3.1.1910 til Stockholm.

1910 - SwedenCover

Lot: 308479

7 øre Chr. X i vandret 5-stribe på 35 øre frankeret anbefalet brev fra Kjøbenhavn d. 7.7.1919 til Wien, Østrig. Vandret fold.

1919 - Denmark1000 - Cover - 98

Lot: 308156

3 kop. helsagsbrevkort fra St. Petersborg annulleret med bureaustempel H.Hors - St.P.Burg d. 16.12.1896 via Hangö til Sverige.

1896 - FinlandCover

Lot: 308354

10 öre Gustaf Jubilæums helsagsbrevkort fra Ystad annulleret med bureaustempel PKP 123 (=  Malmö-Ystad) d. 16.6.1938 til Ystad.

1938 - SwedenCover

Lot: 308490

5,50 kr. Sys Hindsbo kunst udg. single på A-brev fra Tranbjerg stemplet Østjyllands Postcenter 8245 d. 12.9.2003 til Åstorp, Sverige.

2003 - Denmark8310 - Cover - 1361

Lot: 308543

Russisk 4 kop. Våben anvendt på brevkort fra Finland annulleret med 3-sproget stempel i Borgå d. 31.8.1911 og sidestemplet Girsnäs til København, Danmark.

1911 - Finland1000 - Cover

Russisk 4 kop. Våben anvendt på brevkort fra Finland annulleret med 3-sproget stempel i Borgå d. 31.8.1911 og sidestemplet "Girsnäs" til København, Danmark.
Lot: 308432

10 öre Løve med perfin O.M. på brevkort fra firma O. Mustad & Son i Göteborg d. 11.10.1928 til Orrefors.

1928 - SwedenCover - Perf. O3

10 öre Løve med perfin "O.M." på brevkort fra firma O. Mustad & Son i Göteborg d. 11.10.1928 til Orrefors.
Lot: 308436

10 øre Chr. IX på brevkort fra Esbjerg d. 25.9.1905 til London, England. Ank.stemplet London E.C. d. 27.9.1905.

1905 - Denmark6700 - Cover - 47

Lot: 308219

1d Victoria på brev annulleret med duplex Dundee/141 d. 23.4.1859 til Dublin, Irland. Ank.stemplet d. 24.4.1859.

1859 - Great BritainCover

1d Victoria på brev annulleret med duplex Dundee/"141" d. 23.4.1859 til Dublin, Irland. Ank.stemplet d. 24.4.1859.
Lot: 308443

5 øre Chr. IX på brevkort (Parti fra Sejerby) annulleret med stjernestempel SEJERØ og sidestemplet Kallundborg d. 31.12.1906 til Randers.

1906 - Denmark4592 - Cover - SK 1112

Lot: 308350

Militärbrev stemplet Fältpost 120 d. 14.6.1944 til Avesta. Fra soldat ved fältpost 97300A med fuldt indhold og bortklippet svarmærke.

1944 - SwedenCover

Lot: 308513

5 øre Våben helsagsbrevkort fra Faaborg annulleret med bureaustempel Nyborg - Faaborg T.11 d. 5.9.1898 til Karlshamn, Sverige.

1898 - Denmark5600 - Cover - EB 17

Lot: 308347

Militärbrevkort stemplet Fältpost 142 d. 28.8.1940 til Stockholm. Fra soldat ved fältpost 24212 Litt. O.

1940 - SwedenCover

Lot: 308509

10 pfg. Germania på brevkort (Aden, Main Street) dateret ombord på Reichpostdampfer Yorck i Aden d. 21.1.1911 og annulleret med skibsstempel Deutsche Seepost Ost-Asiatische Linie d. 22.1.1911 til Gentofte, Danmark.

1911 - Germany2820 - Cover

10 pfg. Germania på brevkort (Aden, Main Street) dateret ombord på Reichpostdampfer "Yorck" i Aden d. 21.1.1911 og annulleret med skibsstempel Deutsche Seepost Ost-Asiatische Linie d. 22.1.1911 til Gentofte, Danmark.
Lot: 308555

15 cts. Rytter og 10 cts. Franco på tryksag fra Tarrasa d. 26.8.1939 til Barcelona. Lokal spansk censur fra Terrasa.

1939 - SpainCover

Lot: 308119