1989 - Denmark1000 - Cover - 925
3,40 kr. Margrethe single på brevkort fra København d. 29.11.1989 til Beer-Sheva, Negev, Israel.
Lot: 308745
Lot: 308745
10 øre helsagskuvert (fabr. 44-C) opfrankeret med 15 øre Karavel, 15+5 øre og 25+5 øre Kræftmærke sendt anbefalet fra København d. 26.2.1930 til Pforzheim, Tyskland. Vandret fold.
Lot: 308741
12 kr. Rigsvåben på anbefalet luftpostbrev med modtagelsesbevis fra Århus d. 13.10.1981 til Rusland. Retur som ubekendt med vedhængende modtagelsesbevis.
Lot: 308165
2 øre (par) og 3 øre Bølgelinie på brevkort dateret d. 26.?.1919 annulleret med stjernestempel VESTERBORG til Egholm pr. Svinsbjerg St.
Lot: 308740
30 øre Fr. IX med perfin "POL" (Politiken) på fortrykt kuvert fra Ekstra Bladet i København d. 21.5.1960 til Silkeborg.
Lot: 308251
25 øre Chr. X på brevkort fra København annulleret med bureaustempel Kjøbenhavn - Gjedser T.73 d. 1.5.1921 til Tyskland.
Lot: 308539
10 öre helsagskorrespondancekort annulleret med bureaustempel PLK 426.A (= Rättvik-Gävle) d. 3.1.1910 til Stockholm.
Lot: 308479
7 øre Chr. X i vandret 5-stribe på 35 øre frankeret anbefalet brev fra Kjøbenhavn d. 7.7.1919 til Wien, Østrig. Vandret fold.
Lot: 308156
3 kop. helsagsbrevkort fra St. Petersborg annulleret med bureaustempel H.Hors - St.P.Burg d. 16.12.1896 via Hangö til Sverige.
Lot: 308354
10 öre Gustaf Jubilæums helsagsbrevkort fra Ystad annulleret med bureaustempel PKP 123 (= Malmö-Ystad) d. 16.6.1938 til Ystad.
Lot: 308490
5,50 kr. Sys Hindsbo kunst udg. single på A-brev fra Tranbjerg stemplet Østjyllands Postcenter 8245 d. 12.9.2003 til Åstorp, Sverige.
Lot: 308543
Russisk 4 kop. Våben anvendt på brevkort fra Finland annulleret med 3-sproget stempel i Borgå d. 31.8.1911 og sidestemplet "Girsnäs" til København, Danmark.
Lot: 308432
10 öre Løve med perfin "O.M." på brevkort fra firma O. Mustad & Son i Göteborg d. 11.10.1928 til Orrefors.
Lot: 308436
10 øre Chr. IX på brevkort fra Esbjerg d. 25.9.1905 til London, England. Ank.stemplet London E.C. d. 27.9.1905.
Lot: 308219
1d Victoria på brev annulleret med duplex Dundee/"141" d. 23.4.1859 til Dublin, Irland. Ank.stemplet d. 24.4.1859.
Lot: 308443
5 øre Chr. IX på brevkort (Parti fra Sejerby) annulleret med stjernestempel SEJERØ og sidestemplet Kallundborg d. 31.12.1906 til Randers.
Lot: 308350
Militärbrev stemplet Fältpost 120 d. 14.6.1944 til Avesta. Fra soldat ved fältpost 97300A med fuldt indhold og bortklippet svarmærke.
Lot: 308513
5 øre Våben helsagsbrevkort fra Faaborg annulleret med bureaustempel Nyborg - Faaborg T.11 d. 5.9.1898 til Karlshamn, Sverige.
Lot: 308347
Militärbrevkort stemplet Fältpost 142 d. 28.8.1940 til Stockholm. Fra soldat ved fältpost 24212 Litt. O.
Lot: 308509
10 pfg. Germania på brevkort (Aden, Main Street) dateret ombord på Reichpostdampfer "Yorck" i Aden d. 21.1.1911 og annulleret med skibsstempel Deutsche Seepost Ost-Asiatische Linie d. 22.1.1911 til Gentofte, Danmark.
Lot: 308555
15 cts. Rytter og 10 cts. Franco på tryksag fra Tarrasa d. 26.8.1939 til Barcelona. Lokal spansk censur fra Terrasa.
Lot: 308119