5 øre Chr. X på brevkort (Gadeparti fra Brande) dateret i Brande og annulleret med reserve bureaustempel Nørrejyllands PB.PKT T.188 d. 14.4.1918 til Fredericia. Reservestempel (R3 el. R4) benyttet på strækningen Vejle - Herning.

1918 - Denmark7330 - Cover - 68

Lot: 309294

3d anbefalet helsagskuvert opfrankeret med 1½d George V fra Bournemouth d. 6.2.1918 til Russian Bank of Foreign Trade i Archangelsk, Rusland. På bagsiden ank.stemplet i Archangelsk. Åbnet af britisk censur no. 4261. God destination i det nordlige Rusland.

19181 - Great BritainCover

Lot: 309484

2½d og 3d George V på ekspresbrev fra London d. 5.1.1916 til Haag, Holland. Åbnet af britisk censur no. 129.

1916 - Great BritainCover

Lot: 309046

Militärbrev stemplet Fältpost 20 d. 24.2.1942 til Vänersborg. Fra soldat ved fältpost 42725 med indhold og bortklippet svarmærke.

1943 - SwedenCover

Lot: 308512

7.00 s. Fodbold på luftpostbrev fra Jorvi d. 7.5.1998 til estisk soldat i ESTPLA-3, BALTPLATDET 3 DANBAT, NORDPOLBDE, SFOR via dansk feltpostadresse: Feltpost 222, Krasevo H-7650 i Bosnien-Herzegovina. Det estiske kompagni i SFOR var underlagt dansk kommando og del af den danske battalion og benyttede derfor den danske feltpostadresse: Feltpost 222.

1998 - EstoniaCover

Lot: 309414

3 øre Bølgelinie og Julemærke 1916 på julekort annulleret med sjældent stjernestempel HALD til Nørby Glud pr. Horsens.

1916 - Denmark7800 - Cover - SK 0471

Lot: 309665

10 f. på brevkort (Bistrata statsskole) annulleret med genforeningsstempel Beszteroe 1940 Vissatert og sidestemplet Beszteroe d. 13.9.1940 til Budapest. Den rumænske by Bistrița i Transylvanien blev indlemmet i Ungarn under navnet Beszteroe 1940-1944.

1940 - HungaryCover

Lot: 309596

1 øre Våben og 4/8 øre Provisorium på prægekort med danske frimærker fra Kjøbenhavn d. 22.2.1905 til Slagelse.

1905 - Denmark1000 - Cover - 37, 40

Lot: 309454

5 øre Chr. IX på brevkort (Lejren ved Borris) annulleret med stjernestempel TROLDHEDE og sidestemplet Skjern JB.P.E. d. 17.8.1906 til Astrup Kro pr. Skjern.

1906 - Denmark6932 - Cover - SK 1401

Lot: 309741

12 öre Ringtype på brev fra Linköping d. 21.12.1878 via svensk bureau PKXP No. 2 og København til Frydenlund pr. Rønne på Bornholm, Danmark. Ank.stemplet lapidar Rønne d. 24.12.1878.

1878 - Sweden3700 - Cover

Lot: 309707

5 øre Chr. X på brevkort annulleret med brotype IIIb Ærøeskjøbing d. 1.4.1915 til København.

1915 - Denmark5970 - Cover - 68

Lot: 309702

20 øre Chr. X på brev fra Kollund annulleret med udslebet stjernestempel SØNDERHAV og sidestemplet Padborg d. 1.8.1946 til København.

1946 - Denmark6350 - Cover - SK 1321

Lot: 309411

7 øre Bølgelinie på brevkort sendt som tryksag fra København d. 20.7.1926 til Tallinn, Estland. Retur som ubekendt.

1926 - Denmark1000 - Cover - 167

Lot: 309437

10 øre Chr. X og 25 øre Fr. VIII på værdibrev fra Kjøbenhavn d. 29.3.1915 til Himmelbjerggaarden pr. Ry. Violet rammestempel Talt og på bagsiden bl.a. stort laksegl fra Kjøbenhavns Overpostmesterembede.

1915 - Denmark1000 - Cover - 57, 69

10 øre Chr. X og 25 øre Fr. VIII på værdibrev fra Kjøbenhavn d. 29.3.1915 til Himmelbjerggaarden pr. Ry. Violet rammestempel "Talt" og på bagsiden bl.a. stort laksegl fra Kjøbenhavns Overpostmesterembede.
Lot: 309489

3,50 kr. Margrethe på fortrykt feltpostkuvert annulleret med brotype IIb Feltpost d. 5.10.1990 og sidestemplet Feltpost til Skælskør. Sendt fra feltpostkontor oprettet i Kolding under efterårsmanøvren 1990.

1990 - Denmark6000 - Cover - 962

3,50 kr. Margrethe på fortrykt feltpostkuvert annulleret med brotype IIb Feltpost d. 5.10.1990 og sidestemplet "Feltpost" til Skælskør. Sendt fra feltpostkontor oprettet i Kolding under efterårsmanøvren 1990.
Lot: 309608

25 øre Chr. X med perfin POL på adressekort for pakke fra Politikens Bibliotek i Kjøbenhavn d. 31.5.1918 til Nakskov.

1918 - Denmark1000 - Cover - Perf. P33

25 øre Chr. X med perfin "POL" på adressekort for pakke fra Politikens Bibliotek i Kjøbenhavn d. 31.5.1918 til Nakskov.
Lot: 309684

10 öre Gustaf helsagsbrevkort fra Skåne-Smålands Järnväg i Strömnäsbruk annulleret med bureaustempel PKP 131 *A* (=  Värnamo-Åstorp) d. 3.4.1931 til Helsingborg. Lille rift.

1931 - SwedenCover

Lot: 308491

5 pfg. Germania på brevkort (Palermo, Italien) annulleret Kais. Deutsche Marineschiffspost No. 24 d. 10.4.1904 til Nordhausen. Sendt fra krydser SMS Friedrich Carl under togt til Middelhavet 12.3.-17.5.1904. Meddelelse skrevet på dansk.

1904 - GermanyCover

5 pfg. Germania på brevkort (Palermo, Italien) annulleret Kais. Deutsche Marineschiffspost No. 24 d. 10.4.1904 til Nordhausen. Sendt fra krydser SMS "Friedrich Carl" under togt til Middelhavet 12.3.-17.5.1904. Meddelelse skrevet på dansk.
Lot: 309161

30 øre Fr. IX på brev fra København d. 18.5.1953 til Svendborg. Sendt fra menig ombord på Kongeskibet Dannebrog.

1953 - Denmark1000 - Cover - 337

30 øre Fr. IX på brev fra København d. 18.5.1953 til Svendborg. Sendt fra menig ombord på Kongeskibet "Dannebrog".
Lot: 309600

6/7 øre Provisorium i fireblok på isluftpostbrev påskrevet 1. Luftpost Aarhus-Ry-Kbh.-Rønne annulleret Aarhus d. 2.2.1942 med transit stempel Rønne d. 3.2.1942 til Aarhus.

1942 - Denmark3700 - Cover - 261

6/7 øre Provisorium i fireblok på isluftpostbrev påskrevet "1. Luftpost Aarhus-Ry-Kbh.-Rønne" annulleret Aarhus d. 2.2.1942 med transit stempel Rønne d. 3.2.1942 til Aarhus.
Lot: 309712

1d Edward VII på brevkort (S/S Teutonic) annulleret med sejlende bureaustempel British Sea Post Office Southampton no. 2 d. 26.7.1907 til Watertown, N.Y., USA. Stempel benyttet ombord på White Star Line dampskibet S/S Teutonic.

1907 - Great BritainCover

1d Edward VII på brevkort (S/S "Teutonic") annulleret med sejlende bureaustempel British Sea Post Office Southampton no. 2 d. 26.7.1907 til Watertown, N.Y., USA. Stempel benyttet ombord på White Star Line dampskibet S/S "Teutonic".
Lot: 309725