1908 - SwedenCover
10 öre Oscar på uåbnet brev fra Söderköping d. 13.4.1908 til Norrköping. Retur som ubekendt med flere stempler.
Lot: 309589
Lot: 309589
5 øre Chr. X på julekort annulleret med stjernestempel AABYHØJ og sidestemplet Aarhus d. 21.12.1915 til Aarhus.
Lot: 309668
85 c. på filatelistisk skibsbrev annulleret med brotype VIII Internationalt Postcenter - DK d. 17.7.2010 og sidestemplet "Paquebot" til Aschaffenburg, Tyskland. Fra M/S "Oriana".
Lot: 309644
8 øre Tofarvet på brev annulleret med lapidar Sorø JB.P.E. d. 9.9.1890 til Skjellerup pr. Ullerslev Station.
Lot: 309450
20 øre Chr. X på brev fra Midvaag annulleret med brotype IIIb Thorshavn d. 15.12.1920 til Birkerød. Ank.stemplet i Birkerød d. 31.12.1920.
Lot: 309016
1d George V helsagsbrevkort opfrankeret med 3d George V fra Bristol d. 26.1.1933 sendt som luftpost til passager ombord på S/S "Comarin", Bombay, Indien. Interessant rammestempel "Sent by launch for delivery aboard by pilot". Fold i højre side.
Lot: 309733
74 øre firmafranko på anbefalet rudekuvert fra Føroya Banki i Thorshavn d. 25.9.1953.
Lot: 309682
4 sk. 1854 udg. på brev annulleret med nr.stempel "170" og sidestemplet antiqua Kieler Bahnhof d. 3.7.1857 til Flensburg. Påskrevet "Cito Cito".
Lot: 309678
15 øre Bjørnsson på brevkort annulleret Oslo d. 28.7.1933 og sidestemplet "(posthorn)/Fra Tog" til København, Danmark.
Lot: 309731
5 øre Chr. X 60 år på tryksag annulleret med særstempel Den Britiske Udstilling * København V.* d. 23.9.1932 til Blötberget, Sverige. Fejlsendt med norsk bureaustempel Bureau Amb. Oslo - Ed IV d. 25.9.1932.
Lot: 309297
Ufrankeret feltpostkort stemplet Hage (ostfriesland) d. 20.9.1917 til Hessen. Rødt briefstempel: "Kaiserlische Marine / Kommando der Landflugstation" og blåt censurstempel fra Emden.
Lot: 309135
10 øre Chr. X blækannulleret "Gebyr" på Attest for Indkøb af Frigørelsesmidler m.v. dateret Thisted d. 28.1.1921.
Lot: 308878
1852. Tjenestebrev mærket "K.T. Frit 58" fra Svendborg Amts Branddirektør med antiqua Svendborg d. 14.2.1852 til Gislev pr. Odense.
Lot: 309059
1½d George V på brevkort (S/S "Jervis Bay") dateret på Atlanterhavet og annulleret London Paquebot d. 20.11.1925 til Oure, Danmark.
Lot: 309738
10 øre og 15 øre Luftpost på illustreret udstillingsbrevkort sendt som luftpost og annulleret med særstempel Nykøbing Fl. 400 Aarsfest 3.-6. August 1939 d. 6.8.1939 med sidestempel Danmark * Det Rullende Postkontor * d. 6.8.1939 og København Luftpost til København.
Lot: 309635
Papirspose med reklamepåtryk "Send aldrig penge i almindelige breve!".
Lot: 309606
Amerikansk 1 cent Franklin og 2 cents Washington (2) på brev annulleret med stumt stempel og sidestemplet Lockeford Cal. d. 2.2.1893 via København til Allinge på Bornholm. På bagsiden ank.stemplet lapidar Allinge d. 6.3.1893.
Lot: 309708
1,60 kr. Margrethe og Julemærke provisorium 1982/1978 på tryksag fra Farum d. 22.12.1982 til Lehavot Habashan, Israel.
Lot: 309633
1d George V helsagskuvert med fortrykt afs. i Leith opfrankeret med ½d og 1d George V annulleret i Lerwick på Shetlandsøerne d. 15.2.1917 til Hop pr. Bergen, Norge. Åbnet af britisk censur no. 4770.
Lot: 309475
35 øre Chr. X single på adressebrev for pakke med postopkrævning fra Kjøbenhavn d. 21.12.1915 til Brædstrup.
Lot: 309669
15 øre Chr. X helsagsbrevkort (fabr. 152) opfrankeret med 15 øre Chr. X sendt som luftpost fra København d. 26.1.1945 til Prag, Böhmen-Mähren. Tysk censur fra Berlin og tydelige spor efter kemisk censur.
Lot: 309638