10 öre Oscar på uåbnet brev fra Söderköping d. 13.4.1908 til Norrköping. Retur som ubekendt med flere stempler.

1908 - SwedenCover

Lot: 309589

5 øre Chr. X på julekort annulleret med stjernestempel AABYHØJ og sidestemplet Aarhus d. 21.12.1915 til Aarhus.

1915 - Denmark8230 - Cover - SK 0006

Lot: 309668

85 c. på filatelistisk skibsbrev annulleret med brotype VIII Internationalt Postcenter - DK d. 17.7.2010 og sidestemplet Paquebot til Aschaffenburg, Tyskland. Fra M/S Oriana.

2010 - Denmark1000 - Cover

85 c. på filatelistisk skibsbrev annulleret med brotype VIII Internationalt Postcenter - DK d. 17.7.2010 og sidestemplet "Paquebot" til Aschaffenburg, Tyskland. Fra M/S "Oriana".
Lot: 309644

8 øre Tofarvet på brev annulleret med lapidar Sorø JB.P.E. d. 9.9.1890 til Skjellerup pr. Ullerslev Station.

1890 - Denmark4180 - Cover - 25

Lot: 309450

20 øre Chr. X på brev fra Midvaag annulleret med brotype IIIb Thorshavn d. 15.12.1920 til Birkerød. Ank.stemplet i Birkerød d. 31.12.1920.

1920 - Faroe Islands3800 - Cover - 71

Lot: 309016

1d George V helsagsbrevkort opfrankeret med 3d George V fra Bristol d. 26.1.1933 sendt som luftpost til passager ombord på S/S Comarin, Bombay, Indien. Interessant rammestempel Sent by launch for delivery aboard by pilot. Fold i højre side.

1933 - Great BritainCover

1d George V helsagsbrevkort opfrankeret med 3d George V fra Bristol d. 26.1.1933 sendt som luftpost til passager ombord på S/S "Comarin", Bombay, Indien. Interessant rammestempel "Sent by launch for delivery aboard by pilot". Fold i højre side.
Lot: 309733

74 øre firmafranko på anbefalet rudekuvert fra Føroya Banki i Thorshavn d. 25.9.1953.

1953 - Faroe Islands3800 - Cover

Lot: 309682

4 sk. 1854 udg. på brev annulleret med nr.stempel 170 og sidestemplet antiqua Kieler Bahnhof d. 3.7.1857 til Flensburg. Påskrevet Cito Cito.

1857 - DenmarkCover - 4

4 sk. 1854 udg. på brev annulleret med nr.stempel "170" og sidestemplet antiqua Kieler Bahnhof d. 3.7.1857 til Flensburg. Påskrevet "Cito Cito".
Lot: 309678

15 øre Bjørnsson på brevkort annulleret Oslo d. 28.7.1933 og sidestemplet (posthorn)/Fra Tog til København, Danmark.

1933 - Norway1000 - Cover

15 øre Bjørnsson på brevkort annulleret Oslo d. 28.7.1933 og sidestemplet "(posthorn)/Fra Tog" til København, Danmark.
Lot: 309731

5 øre Chr. X 60 år på tryksag annulleret  med særstempel Den Britiske Udstilling * København V.* d. 23.9.1932 til Blötberget, Sverige. Fejlsendt med norsk bureaustempel Bureau Amb. Oslo - Ed IV d. 25.9.1932.

1932 - Denmark1000 - Cover - 186

Lot: 309297

Ufrankeret feltpostkort stemplet Hage (ostfriesland) d. 20.9.1917 til Hessen. Rødt briefstempel: Kaiserlische Marine / Kommando der Landflugstation og blåt censurstempel fra Emden.

1917 - GermanyCover

Ufrankeret feltpostkort stemplet Hage (ostfriesland) d. 20.9.1917 til Hessen. Rødt briefstempel: "Kaiserlische Marine / Kommando der Landflugstation" og blåt censurstempel fra Emden.
Lot: 309135

10 øre Chr. X blækannulleret Gebyr på Attest for Indkøb af Frigørelsesmidler m.v. dateret Thisted d. 28.1.1921.

1921 - Denmark7700 - Cover - 69

10 øre Chr. X blækannulleret "Gebyr" på Attest for Indkøb af Frigørelsesmidler m.v. dateret Thisted d. 28.1.1921.
Lot: 308878

1852. Tjenestebrev mærket K.T. Frit 58 fra Svendborg Amts Branddirektør med antiqua Svendborg d. 14.2.1852 til Gislev pr. Odense.

1852 - Denmark5700 - Cover

1852. Tjenestebrev mærket "K.T. Frit 58" fra Svendborg Amts Branddirektør med antiqua Svendborg d. 14.2.1852 til Gislev pr. Odense.
Lot: 309059

1½d George V på brevkort (S/S Jervis Bay) dateret på Atlanterhavet og annulleret London Paquebot d. 20.11.1925 til Oure, Danmark.

1925 - Great Britain5883 - Cover

1½d George V på brevkort (S/S "Jervis Bay") dateret på Atlanterhavet og annulleret London Paquebot d. 20.11.1925 til Oure, Danmark.
Lot: 309738

10 øre og 15 øre Luftpost på illustreret udstillingsbrevkort sendt som luftpost og annulleret med særstempel Nykøbing Fl. 400 Aarsfest 3.-6. August 1939 d. 6.8.1939 med sidestempel Danmark * Det Rullende Postkontor * d. 6.8.1939 og København Luftpost til København.

1939 - Denmark4800 - Cover - 216, 217

Lot: 309635

Papirspose med reklamepåtryk Send aldrig penge i almindelige breve!.

DenmarkCover

Papirspose med reklamepåtryk "Send aldrig penge i almindelige breve!".
Lot: 309606

Amerikansk 1 cent Franklin og 2 cents Washington (2) på brev annulleret med stumt stempel og sidestemplet Lockeford Cal. d. 2.2.1893 via København til Allinge på Bornholm. På bagsiden ank.stemplet lapidar Allinge d. 6.3.1893.

1893 - USA3770 - Cover

Lot: 309708

1,60 kr. Margrethe og Julemærke provisorium 1982/1978 på tryksag fra Farum d. 22.12.1982 til Lehavot Habashan, Israel.

1982 - Denmark3520 - Cover - 756

Lot: 309633

1d George V helsagskuvert med fortrykt afs. i Leith opfrankeret med ½d og 1d George V annulleret i Lerwick på Shetlandsøerne d. 15.2.1917 til Hop pr. Bergen, Norge. Åbnet af britisk censur no. 4770.

1917 - Great BritainCover

Lot: 309475

35 øre Chr. X single på adressebrev for pakke med postopkrævning fra Kjøbenhavn d. 21.12.1915 til Brædstrup.

1915 - Denmark1000 - Cover - 73

Lot: 309669

15 øre Chr. X helsagsbrevkort (fabr. 152) opfrankeret med 15 øre Chr. X sendt som luftpost fra København d. 26.1.1945 til Prag, Böhmen-Mähren. Tysk censur fra Berlin og tydelige spor efter kemisk censur.

1945 - Denmark1000 - Cover - EB 102, 275

Lot: 309638