1903 - Denmark3000 - Cover - 34C
5 øre Våben i parstykke på firmakuvert fra J. C. Borregaard i Helsingør d. 14.9.1903 til Kjøbenhavn.
Lot: 311112
Lot: 311112
1852. Ufrankeret tjenestebrev mærket "K.T." og "Embedssag" med 1½-ringsstempel Stubbekjöbing. med delvis håndskrevet dato "23.3.".1852 til Riserup pr. Gaabense. Påskrevet "6" skilling porto. Stempel anvendt ca. 1 måned senere end angivet i Skilling.
Lot: 314016
10 øre Bølgelinie (2) på GRÆNSEPORTO brev annulleret med brotype IIb Graasten sn2 d. 21.9.1923 til Flensburg.
Lot: 314638
Korsør. Flerfarve bykort 22x28½ cm fra Trap Danmark 2. udg. (1872-1879).
Lot: 311815
Amerikansk 3 cents dobbelt helsagsbrevkort fra Newark d. 16.2.1952 til Fredericia, Danmark. Besvaret og tilbagesendt fra Fredericia d. 15.3.1952 til New Ark, USA. Mindre skade på spørgedel.
Lot: 314463
Russisk 6 kop. på skibsbrev annulleret med islandsk stempel i Reykjavik d. 9.7.1981 og sidestemplet "Paquebot" til Aschaffenburg, Tyskland. Fra M/S "Estonia".
Lot: 311898
1847. Pakkefølgebrev (for kiste på 116 pund) med fuldt indhold dateret Kiel d. 18.10.1847 påskrevet "Hermed følger pr. Dampsk. Christian VIII" til Falkenberg, Aarhus. Noteret modtaget d. 20.10.1847.
Lot: 314471
20 øre Chr. X og 25 øre Karavel på luftpostbrev fra Randers B. d. 21.3.1943 til Sauda, Norge - eftersendt til København. Både dansk og norsk censur.
Lot: 288005
5 pfg. Germania på brevkort (Dampskibsstation Kekenis og Fyrtårn) annulleret Hörup *(Alsen)* d. 13.4.1904 til Sönderby. Ank.stemplet Sönderby d. 14.4.1904.
Lot: 314640
1,80 kr. Andelsmejeribruget og 1982/1978 provisorisk Julemærke på julekort annulleret med pr.-stempel Lamdrup pr. Nyborg d. 24.12.1982 til Odense.
Lot: 313527
10 øre helsagsbrevkort (fabr. 113) annulleret med udslebet stjernestempel GØL og sidestemplet Aabybro d. 27.5.1935 til København.
Lot: 314222
"Fyens Stifts Adresse-Avis og Avertissementstidende" 12.7.1835. 4 sider.
Lot: 311795
20 øre Chr. X på brev fra Vildbjerg d. 22.12.1945 til Birkebæk pr. Herning - eftersendt til Arnborg med udslebet stjernestempel BARDE.
Lot: 314201
10 øre Bølgelinie på lokalt korrespondancekort mærket "Befalet Indberetning" i Lyngby d. 21.3.1925.
Lot: 314456
5 øre Fr. VIII på brevkort (Skagen Højskolehjem) annulleret med stjernestempel TYLSTRUP og sidestemplet bureau Aalborg - Frederikshavn T.940 d. 10.9.1907 til Horsens.
Lot: 314141
Telegram rudekuvert fra Odense Telegrafkontor - T112 (9-69 M65) sendt som ekspres til Bjerreby på Taasinge. Indeholder telegramformular med meddelelse fra Sdr. Strømfjord på Grønland d. 30.10.1971.
Lot: 309943
10+5 øre provisorisk helsags Tjenestebrevkort annulleret med stjernestempel HADERUP og sidestemplet Skive d. 3.6.1922 til Holstebro.
Lot: 314446
5 øre Posthorn på brevkort (Jotunheimen. Besvand, Beseggen og Gjende) annulleret med 4-ringsstempel "464" og sidestemplet Tessanden d. 10.7.1903 via Kristiania til Kjøbenhavn, Danmark. Nummerstempel benyttet i Gjendesheim som sæsonbrevhus på landpostbudruten Tessanden-Gjendesheim (1900-1913).
Lot: 314623
Ufrankeret portobrev fra H. I. Bing & Søn med antiqua Kjøbenhavn KB d. 17.7.18xx og ovalt overnatningsstempel Kiøbenhavn d. 18.7.18xx til Intendents Expeditionen for Statens Jernvägars 3die Trafik Distrikt i Malmö, Sverige. Udtakseret i svensk "17" öre porto.
Lot: 314005
8 øre Tjenestemærke på brev fra Amtsstuefilialen i Nykjøbing paa Falster d. 1.7.1899 til Maribo.
Lot: 314451
10 øre, 30 øre Bølgelinie og 50 øre Fr. IX (4) på 240 øre frankeret luftpostbrev fra Millinge d. 26.5.1971 til sømand ombord på M/T "Lone Wonsild" i Monrovia, Liberia, Vestafrika.
Lot: 309757