1816. Tjenestebrev mærket K.d.S.m.Att med fuldt indhold dateret i Sønderborg d. 10.5.1816 til Ærøeskøbing. På bagsiden Fr. VI laksegl: Sonderburger Zoll Ziegel

1816 - Denmark6400 - Cover

1816. Tjenestebrev mærket "K.d.S.m.Att" med fuldt indhold dateret i Sønderborg d. 10.5.1816 til Ærøeskøbing. På bagsiden Fr. VI laksegl: Sonderburger Zoll Ziegel
Lot: 314611

Luftpost provisorier på blandingsfrankeret luftpostbrev fra Managua d. 10.8.1943(?) annulleret med svagt stempel og violet V-stempel til La Chaux-de-Fonds, Schweiz. Påskrevet: By Air Mail to New York / By steamer mail from New York, preferable on Swiss boat. Åbnet af lokal censur i Nicaragua, amerikansk censur i New York, britisk censur på Bermuda PC90/3559 IC og tysk censur i Paris x.

NicaraguaCover

Luftpost provisorier på blandingsfrankeret luftpostbrev fra Managua d. 10.8.1943(?) annulleret med svagt stempel og violet "V"-stempel til La Chaux-de-Fonds, Schweiz. Påskrevet: "By Air Mail to New York / By steamer mail from New York, preferable on Swiss boat". Åbnet af lokal censur i Nicaragua, amerikansk censur i New York, britisk censur på Bermuda PC90/3559 "IC" og tysk censur i Paris "x".
Lot: 314555

$0,50 (par) og 1$75 (3) på luftpostbrev fra Lissabon d. 10.1.1946 til Malmö, Sverige. Rød luftpost stempel O.A.T. (Onward Air Transmission) fra London.

1946 - PortugalCover

$0,50 (par) og 1$75 (3) på luftpostbrev fra Lissabon d. 10.1.1946 til Malmö, Sverige. Rød luftpost stempel "O.A.T." (Onward Air Transmission) fra London.
Lot: 316530

2 øre og 3 øre Bølgelinie på brevkort annulleret med stjernestempel HORNE og sidestemplet Hjørring d. 29.1.1913 til Thisted.

1913 - Denmark9850 - Cover - SK 0568

Lot: 314128

Meddelelse fra Postkontoret - formular M34 (5-43 B7) -stemplet Hellerup d. 28.8.1943 vedr. Svenska Dagbladet er tilbageholdt af Udlandspostkontrollen. Formodentlig fordi den svenske avis omtalte Augustoprøret, som førte til brud med samarbejdspolitikken d. 29.8.1943.

1943 - Denmark2900 - Cover

Lot: 316499

25 p. og 50 p. på luftpost brevkort fra Rangoon d. 30.9.1951 til København. Utilstrækkelig adresse og stemplet: Kassebrev Omkarteringspostkontoret København .

1951 - Burma1000 - Cover

Lot: 316209

10 øre Chr. IV og 10 øre Chr. X Postjubilæum i sammentryk på brev annulleret med bureaustempel Langaa - Bramminge T.1201 d. 26.1.1925 til Aarhus. Bagklap mgl.

1925 - Denmark8600 - Cover - 132, 133

Lot: 316463

35 aur Sild (par) og 1 kr. Luftpost på anbefalet brev fra Reykjavik d. 27.3.1948 til København, Danmark.

1948 - Iceland1000 - Cover

Lot: 316370

5 pfg. helsagsbrevkort stemplet Arnum * (Schleswig)* d. 31.12.1906 til Friedrichstadt.

1906 - Slesvig6542 - Cover - DAKA 08.02

Lot: 313191

1 øre og 2 øre Bølgelinie på lokalt brevkort annulleret med stjernestempel UGGERLØSE.

Denmark4350 - Cover - SK 1437

Lot: 314148

8 øre Tofarvet på brev annulleret med nr.stempel 93 og sidestemplet lapidar Storeheddinge d. 26.12.18778 til Hørsholm. Lapidar stempel benyttet ca. 1 år tidligere end registreret i Skilling.

1878 - Denmark4660 - Cover - 25

8 øre Tofarvet på brev annulleret med nr.stempel "93" og sidestemplet lapidar Storeheddinge d. 26.12.18778 til Hørsholm. Lapidar stempel benyttet ca. 1 år tidligere end registreret i Skilling.
Lot: 313535

5 cents single på overfladebrev med amerikansk Julemærke på bagsiden fra Philadelphia d. 4.12.1940 til København, Danmark. Åbnet af britisk censur på Bermuda med PC90/2007 og af tysk censur i Frankfurt.

1940 - USA1000 - Cover

Lot: 311687

½d S.W.A. provisorisk helsagsbrevkort opfrankeret med 1d S.W.A. provisorium annulleret med særstempel Swakopmund S.W.A. Sea Bathing Health Resort d. 6.3.1939 til Dortmund, Tyskland. Påskrevet: pr. M.V. Warwick Castle

1939 - South West AfricaCover

½d "S.W.A." provisorisk helsagsbrevkort opfrankeret med 1d "S.W.A." provisorium annulleret med særstempel Swakopmund S.W.A. Sea Bathing Health Resort d. 6.3.1939 til Dortmund, Tyskland. Påskrevet: pr. M.V. Warwick Castle
Lot: 314617

Trekantet 4d udg. utakket (2) på anbefalet brev fra Durban d. 22.11.1926 til København, Danmark.

1926 - South Africa1000 - Cover

Lot: 313874

2d Victoria Falls (5) og på bagsiden 1d George VI på luftpostbrev fra Salisbury 1938 via København Luftpost sn3 d. 10.1.1938 til København, Danmark.

1938 - Rhodesia1000 - Cover

Lot: 313929

3 pfg. Ciffer på tryksagskort annulleret med enringsstempel Gravenstein d. 12.6.1884 til Vojens.

1884 - Slesvig6300 - Cover - DAKA 56.10

Lot: 313173

15 øre Chr. X og Julemærke 1944 på julekort dateret d. 22.12.1944 og annulleret med udslebet stjernestempel ØDSTED til Yderby Odden pr. Nykøbing S.

1944 - Denmark7100 - Cover - SK 1598

Lot: 314168

30 pfg. Germania single på anbefalet brev fra Tondern d. 10.12.1914 til det Kgl. danske konsulat i Hamburg.

1914 - Slesvig6270 - Cover - DAKA 189.16

Lot: 314684

Ufrankeret tjenestebrev fra Krigsmakten stemplet Svenska FN-Bat Cypern d. 29.12.1965 til Strängnäs, Sverige. Rammestempel SWED BN UNFICYP.

1965 - SwedenCover

Ufrankeret tjenestebrev fra Krigsmakten stemplet Svenska FN-Bat Cypern d. 29.12.1965 til Strängnäs, Sverige. Rammestempel "SWED BN UNFICYP".
Lot: 314576

10 øre helsagsbrevkort (fabr. 115) annulleret med udslebet stjernestempel HOLBÆK og sidestemplet Ørsted d. 19.7.1935 til Randers.

1935 - Denmark8950 - Cover - SK 0554

Lot: 314218

145 c. blandingsfrankeret luftpostbrev fra Buenos Aires d. 6.7.1942 påskrevet via Natal-Lisboa-Boloma til Lund, Sverige. Åbnet af britisk censur på Trinidad PC90/8083 IE og igen åbnet af britisk censur i England med neutral banderole og stempel Passed P.214.

1942 - ArgentinaCover

145 c. blandingsfrankeret luftpostbrev fra Buenos Aires d. 6.7.1942 påskrevet "via Natal-Lisboa-Boloma" til Lund, Sverige. Åbnet af britisk censur på Trinidad PC90/8083 "IE" og igen åbnet af britisk censur i England med neutral banderole og stempel Passed P.214.
Lot: 314567