Erobret russisk 60 kop. helsagskuvert sendt som tysk feltpost med stempel Feldpost d. 11.6.1942 til Hamburg. Rødligt briefstempel fra Dienststelle Feldpost-Nr. 31888 = Ortskommandantur (I) 843 i Mogilew, Hviderusland.

1942 - GermanyCover

Lot: 316189

København. Gaardparti fra Torvegade Skibet I. Fritz Benzen type III no. 546

Denmark1000 - Postcard - Unused

København. Gaardparti fra Torvegade "Skibet" I. Fritz Benzen type III no. 546
Lot: 316590

“Næstved”, S/S, A. J. Th. Petersen. Bygget 1913 og solgt 1914 til Riga. Larsen Demuth n/no.  Kvalitet 8

1913 - DenmarkPostcard - Used without stamps

Lot: 317038

Adele Søderberg. Glædelig Jul. Nisse tænder lysene på træet. Mittet & Co. no. 1382.

1917 - NorwayPostcard - Used with stamps

Adele Søderberg. Glædelig Jul. "Nisse tænder lysene på træet". Mittet & Co. no. 1382.
Lot: 315436

Fredericia, “Den tapre Landsoldat”. Kartonkort u/no. Kvalitet 8

1900 - Denmark7000 - Postcard - Unused

Lot: 317256

Svendborg, Vestergade og Lundevej med A. M. Andersens kolonialhandel. Fotokort u/no. Kvalitet 7

1914 - Denmark5700 - Postcard - Used with stamps

Lot: 317194

Seattle Indianer chef. Edward H. Mitchell no. 660.

USAPostcard - Unused

Lot: 315494

10 øre Chr. X på fortrykt kuvert fra Dansk Røde Kors Puggardsgade 2 stemplet København d. 20.6.1946 til Dansk Røde Kors i København.

1946 - Denmark1000 - Cover - 274

Lot: 313012

5 cents Victoria på brev stemplet Pottersburo Ont. d. 29.8.1895 til Horsens, Danmark. På bagsiden ank.stemplet Horsens d. 11.9.1895.

1895 - Canada8700 - Cover

Lot: 314365

Tyskland. Kaub. Mayer's Hotel zum grünen Wald. Reklamekort. P. Zeil u/no.

1037 - GermanyPostcard - Used with stamps

Lot: 312612

Skodborg, partier med Møllegade med stationen, T. E. Dahl's Forretning og Bertramsen's Hotel. A. Juul u/no.

Denmark6610 - Postcard - Unused

Lot: 316154

5 øre Fr. VIII i parstykke på brev annulleret med brotype Ig Thorshavn d. 16.3.1912 til København.

1912 - Faroe Islands3800 - Cover - 54

Lot: 316368

10 pa. og 1 pi. Provisorium på brev fra Smyrna d. 19.12.1916 til Lausanne, Schweiz.  Åbnet af tyrkisk censur.

1916 - TurkeyCover

Lot: 316535

1 gr. og 2 gr. (par) på 5 gr. frankeret brev annulleret med rammestempel Dresden II d. 3.11.1869 til Liverpool, England. Påskrevet via Calais. Svag takning.

1869 - German StatesCover

1 gr. og 2 gr. (par) på 5 gr. frankeret brev annulleret med rammestempel Dresden II d. 3.11.1869 til Liverpool, England. Påskrevet "via Calais". Svag takning.
Lot: 313127

Mit Als. Partier fra Als med bla. Fyrtårn, Mølle. Fr. Biehl u/no.

Denmark6430 - Postcard - Used with stamps

"Mit Als". Partier fra Als med bla. Fyrtårn, Mølle. Fr. Biehl u/no.
Lot: 315174

4 sk. Tjenestemærke på tjenestebrev med fuldt indhold dateret Fortunen med laksegl Jægersborg Dyrehaves Vildtfoged annulleret med svagt nr.stempel 121 og sidestemplet lapidar Klampenborg d. 26.5.1871 via Kjøbenhavn til Hr. Godsejer de Neergaard til Gunderslövholm pr. Næstved.

1871 - Denmark2930 - Cover - Tj 2

4 sk. Tjenestemærke på tjenestebrev med fuldt indhold dateret Fortunen med laksegl Jægersborg Dyrehaves Vildtfoged annulleret med svagt nr.stempel "121" og sidestemplet lapidar Klampenborg d. 26.5.1871 via Kjøbenhavn til Hr. Godsejer de Neergaard til Gunderslövholm pr. Næstved.
Lot: 316257

Birkebæk plantage, Tjæreovne. U/no. Kvalitet 9

1910 - Denmark7400 - Postcard - Unused

Lot: 317269

British Arctic Air Route Expedition. Det svenske redningsfly Junkers F13 SE-ACK med trafikflyver Albin Ahrenberg under flyvningen til Grønland for at undsætte Augustine Courtauld på indlandsisen. Foto 9½x14½ cm.

1931 - GreenlandMisc

Lot: 314520

1d Edward VII på brevkort (Negerfamilie fra Senegal) stemplet Freetown Sierra Leone d. 29.8.1904 til Antverpen, Belgien.

1904 - Sierra LeoneCover

Lot: 316198

Hilsen fra Grændsen ved Bauengaard. Med Dansk og Tysk Toldsted. U/no. (Plettet & Skåret).

Denmark6760 - Postcard - Unused

Lot: 315597

Hellebæk, parti med Hellebæk kro og badehotel. Stenders no. 12413. Kvalitet 7

1908 - Denmark3150 - Postcard - Unused

Lot: 317143