20 øre Chr. X på brev fra Viborg d. 26.1.1921 til Hals Mark pr. Ulsted - eftersendt til Hals. Retur med påskrift: Adr. bortrejst. Aabnet af nuværende Ejer men ham uvedkommende. Kuvert lukket med maginal fra 20 øre Chr. X ark.

1921 - Denmark8800 - Cover - 71

20 øre Chr. X på brev fra Viborg d. 26.1.1921 til Hals Mark pr. Ulsted - eftersendt til Hals. Retur med påskrift: "Adr. bortrejst. Aabnet af nuværende Ejer men ham uvedkommende". Kuvert lukket med maginal fra 20 øre Chr. X ark.
Lot: 316735

Vikingen - Organ for alle vikinge-ætlinger i Midt-Östen ved DANOR BN, UNEF Hospital, UNEF HQ og UNTSO. No. 24 - 15.6.1962. 6 sider soldater avis for de nordiske FN-styrker i mellemøsten.

1962 - DenmarkMisc

"Vikingen" - Organ for alle vikinge-ætlinger i Midt-Östen ved DANOR BN, UNEF Hospital, UNEF HQ og UNTSO. No. 24 - 15.6.1962. 6 sider soldater avis for de nordiske FN-styrker i mellemøsten.
Lot: 311784

20 øre, 40 øre og 2 kr. Chr. X på luftpostbrev fra København d. 27.8.1946 til Sydney, Australien.

1946 - Denmark1000 - Cover - 212, 276, 280

Lot: 316484

Odense. Fruens Bøge med Pavillonen Skovlyst. Fot. H. Schmidt u/no.

1916 - Denmark5000 - Postcard - Used with stamps

Odense. Fruens Bøge med Pavillonen "Skovlyst". Fot. H. Schmidt u/no.
Lot: 315355

15 øre Karavel på firmakuvert fra Magasin du Nord i Helsingør d. 1.11.1937 til Slagelse. Påskrevet Beskadiget i Maskinen og lukket med A.61 5/25 lukkemærkater Lukket af Postvæsenet.

1937 - Denmark3000 - Cover - 203

15 øre Karavel på firmakuvert fra Magasin du Nord i Helsingør d. 1.11.1937 til Slagelse. Påskrevet "Beskadiget i Maskinen" og lukket med A.61 5/25 lukkemærkater "Lukket af Postvæsenet".
Lot: 316687

Fredericia. Parti fra Østerstrand. Warburgs Kunstforlag no. 553.

Denmark7000 - Postcard - Unused

Lot: 315264

Hinnerup, partier med bl.a. realskolen. J.J.N. no. 2861.

1909 - Denmark8382 - Postcard - Used with stamps

Lot: 316650

½d Postbygning og 1d Victoria på brevkort (Aboriginals i Benny Boy's Camp) stemplet Adelaide d. 4.2.1904 til København, Danmark.

1904 - Australia1000 - Cover

Lot: 314351

Købh., Frederiksberggade. N. K. no. 665. Kvalitet 7

1910 - Denmark1459 - Postcard - Used with stamps

Lot: 317120

1860. Ufrankeret tjenestebrev mærket K.T. med indhold dateret Vonsyld d. 14.4.1860 til Tyrstrup Herredskontor i Haderslev. På bagsiden antiqua Haderslev d. 15.4.1860 og påskrevet 6 sk. porto. Vendebrev som oprindelig er sendt ufrankeret fra Haderslev d. 10.4.1860 til Sognefoged Tingleff i Vonsyld. Brevsamlingssted blev oprettet i Vonsyld (Vonsild) pr. 1.6.1858.

1860 - Denmark6071 - Cover

1860. Ufrankeret tjenestebrev mærket "K.T." med indhold dateret Vonsyld d. 14.4.1860 til Tyrstrup Herredskontor i Haderslev. På bagsiden antiqua Haderslev d. 15.4.1860 og påskrevet "6" sk. porto. Vendebrev som oprindelig er sendt ufrankeret fra Haderslev d. 10.4.1860 til Sognefoged Tingleff i Vonsyld. Brevsamlingssted blev oprettet i Vonsyld (Vonsild) pr. 1.6.1858.
Lot: 314791

Zone A. 20 l. AMG-FTT i parstykke på brev fra Trieste d. 21.12.1949 til Aarhus, Danmark.

1949 - Trieste8000 - Cover

Zone A. 20 l. "AMG-FTT" i parstykke på brev fra Trieste d. 21.12.1949 til Aarhus, Danmark.
Lot: 316527

½d og 1d (2) George V på brev fra Durban d. 1.2.1918 til Philadelphia, USA. Sydafrikansk censur og interessant stempel: DUPLICATE MAIL / Original posted 30/1/18.

1918 - South AfricaCover

Lot: 316725

Dansk Marine. P. Alstrup Danmarks Flaade no. 12. Kanonbaaden “Falster”. Kvalitet 8

1907 - DenmarkPostcard - Used with stamps

Lot: 317046

Singapore, street scene. Frankeret med Straits Settlements 3 c. Edward VII fra Singapore d. 27.2.1908 til København.

1908 - Straits SettlementsPostcard - Used with stamps

Lot: 316027

Bornholm. Parti fra Tejn. Frits Sørensens Boghandel no. 2141.

Denmark3784 - Postcard - Used without stamps

Lot: 315229

10 c. i parstykke på brev fra Valparaiso d. 9.10.1918 til Aalborg, Danmark. Åbnet af britisk censur no. 4033 og tilbageholdt. Efter krigen frigivet med stempel Released by the British Military Authorities.

1918 - Chile9000 - Cover

10 c. i parstykke på brev fra Valparaiso d. 9.10.1918 til Aalborg, Danmark. Åbnet af britisk censur no. 4033 og tilbageholdt. Efter krigen frigivet med stempel "Released by the British Military Authorities".
Lot: 316729

Lunde, gymnaster foran forsamlingshuset. Fotokort u/no. Kvalitet 7

1911 - Denmark5481 - Postcard - Used with stamps

Lot: 317176

15 øre Karavel på skibsbrev fra Thorshavn annulleret København d. 10.6.1934 og sidestemplet Fra Færöerne til København.

1934 - Faroe Islands3800 - Cover - 203

15 øre Karavel på skibsbrev fra Thorshavn annulleret København d. 10.6.1934 og sidestemplet "Fra Færöerne" til København.
Lot: 316359

København. Baghus i Dronningensgade. Fritz Benzen type III no. 514

1920 - Denmark1000 - Postcard - Used without stamps

Lot: 316607

Kjøbenhavn. Udsigt over Reden med skibe. No. 1056.

1911 - Denmark1000 - Postcard - Used with stamps

Lot: 312495

Præstø. Skibbinge Kirke. Andreas Jensen no. 14 404.

Denmark4720 - Postcard - Unused

Lot: 315077