1933 - Denmark1000 - Cover - 202
10 øre Bølgelinie på lokalbrev annulleret med håndrullestempel København *K1 d. 9.12.1933.
Lot: 313085
Lot: 313085
5 c. på brev fra Santo Domingo annulleret med amerikansk stempel i San Juan Puerto Rico d. 18.12.1929 og sidestemplet Paquebot Jan Juan, P.R. til København, Danmark. Svagt ukendt liniestempel - muligvis skibsstempel.
Lot: 313884
6 øre Bølgelinie på fortrykt kuvert fra "Finlandshjælpen" sendt som tryksag fra København d. 15.12.1947 til Hillerød.
Lot: 314271
10 pfg. helsagsbrevkort stemplet Hadersleben *(Schleswig)1b d. 29.6.1892 til Kjøbenhavn, Danmark.
Lot: 314746
½ anna helsagskuvert opfrankeret med 2 annas Victoria fra Madura City d. 17.10.1896 via Sea Post Office A d. 17.10.1896 og New York til Boston, USA. Skibsstempel benyttet ombord på S/S "Carthage".
Lot: 316237
5 pfg. Germania på brevkort (Ostseebad Viktoria ved Haderslev) stemplet Simmerstedt *(Schleswig)* d. 16.9.1913 til Haderslev.
Lot: 314704
40 pfg. Germania i parstykke på billedside af brevkort dateret Warnemünde færge annulleret med bureaustempel Kjøbenhavn - Warnemünde T.92 d. 11.8.1921 og sidestemplet "Fra Tyskland" til Odense, Danmark.
Lot: 316944
B. A. Eritrea 30 cents/3d George VI single på brevkort fra Asmara Eritrea d. 8.4.1948 til Napoli, Italien.
Lot: 313925
2,10 kr. H. Ch. Nordenflycht på brev annulleret med skibsstempel Rönne - Ystad Postad Ombord d. 16.10.1987 til Mariehamn, Åland.
Lot: 316978
5+5 øre Dybbøl Mølle, 10+5 øre, 15+5 øre Røde Kors og 20 øre Luftpost på filatelistisk isluftpostbrev fra Horsens d. 31.1.1940 via Endelave til Horsens. Udslebet stjernestempel ENDELAVE.
Lot: 314441
13,60 Bs. blandingsfrankeret luftpost? brev fra La Paz d. 21.6.1947 til Shanghai, Kina. Ank.stemplet d. 2.7.1947. Usædvanlig destination.
Lot: 314614
4 øre (3) og 8 øre (3) helsagsafklip på 36 øre frankeret anbefalet brev fra Kjøbenhavn d. 1.8.1894 til Cetinje, Montenegro. Trods folder en enestående forsendelse, til en destination hvortil der kun kendes enkelte andre forsendelser.
Lot: 317678
2,80 kr. Forbrugerrådet på illustreret firmakuvert fra Bisserup Turist- og Rutebiler i Rude stemplet Sorø d. 22.7.1987 til Sorø.
Lot: 314438
20 øre firmafranko "Adda Korsetterne" på firmakuvert fra Korset-Magasinet i Fredericia d. 22.4.1947 til Grenaa.
Lot: 314440
5 pfg., 25 pfg. og 50 pfg. Germania på for- og bagside af internationalt adressekort for pakke fra Altenburg d. 31.7.1903 via Warnemünde til Kjøbenhavn, Danmark.
Lot: 317478
5 øre Posthorn på brevkort (Panorama fra Galdhöpiggen) annulleret med 4-ringsstempel "464" og sidestemplet Tessanden d. 12.7.1903 til Kjøbenhavn, Danmark. Nummerstempel benyttet i Gjendesheim som sæsonbrevhus på landpostbudruten Tessanden-Gjendesheim (1900-1913).
Lot: 314624
5 øre helsagskuvert opfrankeret med 10 øre og 20 øre (2) Fr. VIII og sendt som 2. vægtkl. anbefalet brev fra Kjøbenhavn d. 20.2.1909 til Berlin, Tyskland.
Lot: 316507
8 øre Tjenestemærke på tjenestebrev annulleret med nr.stempel "20" og sidestemplet antiqua Frederikssund d. 9.5.187x til Amager Birk pr. Kjøbenhavn C.
Lot: 314246
30 øre Frimærkejubilæum på illustreret firmakuvert fra Limfjordsøsters Kompagniet i Nykøbing M. annulleret med bureaustempel Skive - Nykøbing d. 16.3.1926 til Göteborg, Sverige. Bagklap mgl.
Lot: 314436
5 øre Bølgelinie på brevkort annulleret med stjernestempel BJERGE J. til Juelsminde.
Lot: 314159
35 øre Karavel single på retur Indkasserings-Indbetalingskort fra Nibe d. 3.4.1934 til Sebbersund.
Lot: 317659