3 pfg., 5 pfg., 10 pfg., 20 pfg. og 40 pfg. Russisch-Polen provisorium på anbefalet brev fra Lodz d. 17.2.1916 til Leipzig, Tyskland. Censureret.

1916 - GermanyCover

3 pfg., 5 pfg., 10 pfg., 20 pfg. og 40 pfg. "Russisch-Polen" provisorium på anbefalet brev fra Lodz d. 17.2.1916 til Leipzig, Tyskland. Censureret.
Lot: 316747

1 øre (10) og 10 øre Våben på adressebrev for pakke fra Kjøbenhavn d. 11.8.1903 til Ringe.

1903 - Denmark1000 - Cover - 35C, 37

Lot: 318194

6 cents luftpost helsagskuvert opfrankeret med 34 cents fra Chicago d. 15.1.1942 til Santiago, Chile. Åbnet af amerikansk censur med neutral brun banderole stemplet Passed By Examiner oghåndskrevet 1825.

1942 - USACover

6 cents luftpost helsagskuvert opfrankeret med 34 cents fra Chicago d. 15.1.1942 til Santiago, Chile. Åbnet af amerikansk censur med neutral brun banderole stemplet "Passed By Examiner" oghåndskrevet "1825".
Lot: 317477

5 øre Chr. X på brevkort dateret d. 22.12.1913 annulleret med stjernestempel HÆSTRUP til Stege.

1913 - Denmark9800 - Cover - SK 0617

Lot: 317785

5 pfg. Germania (Spisesalon på færgen Mecklenburg) annulleret med bureaustempel Kjøbenhavn - Warnemünde T.76 d. 17.6.1906 og sidestemplet Fra Tyskland til Wien, Østrig.

1906 - Denmark1000 - Cover

5 pfg. Germania (Spisesalon på færgen "Mecklenburg") annulleret med bureaustempel Kjøbenhavn - Warnemünde T.76 d. 17.6.1906 og sidestemplet "Fra Tyskland" til Wien, Østrig.
Lot: 316945

5 øre Fr. VIII på brevkort (Kristiania Toldkammer) dateret ombord på HMS Heimdal d. 7.7.1909 og annulleret med svagt dansk bureaustempel til Odense. Sendt fra krydseren Heimdals flådebesøg i Kristiania, Norge.

1909 - DenmarkCover - 54

5 øre Fr. VIII på brevkort (Kristiania Toldkammer) dateret ombord på HMS "Heimdal" d. 7.7.1909 og annulleret med svagt dansk bureaustempel til Odense. Sendt fra krydseren "Heimdal"s flådebesøg i Kristiania, Norge.
Lot: 311570

4 sk. Tjenestemærke på brev annulleret med nr.stempel 1 og sidestemplet lapidar Kjøbenhavn K.B. d. 1.3.187x via Fredensborg til Kronborg Skovkasse i Esrom.

Denmark1000 - Cover - Tj 2

4 sk. Tjenestemærke på brev annulleret med nr.stempel "1" og sidestemplet lapidar Kjøbenhavn K.B. d. 1.3.187x via Fredensborg til Kronborg Skovkasse i Esrom.
Lot: 316482

10 öre Gustaf på brev fra Dragsmark annulleret med dampskibsstempel ÅBXP 15 d. 20.7.1915 til Vretstorp. Annulleret ombord på dampskibet S/S Robert Thorburn på rute fra Göteborg til Saltkällan og andre byer i det sydlige Bohus Län. Tape på bagsiden.

1915 - SwedenCover

10 öre Gustaf på brev fra Dragsmark annulleret med dampskibsstempel ÅBXP 15 d. 20.7.1915 til Vretstorp. Annulleret ombord på dampskibet S/S "Robert Thorburn" på rute fra Göteborg til Saltkällan og andre byer i det sydlige Bohus Län. Tape på bagsiden.
Lot: 317482

15 cents transport på luftpostbrev fra Austin d. 10.7.1942 til sømand ombord på S/S Alcoa Master i Port of Spain, Trinidad. Åbnet af amerikansk censur i Port of New York og passér stemplet ved den britiske censur på Trinidad. Interessant forsendelse.

1942 - USACover

15 cents transport på luftpostbrev fra Austin d. 10.7.1942 til sømand ombord på S/S "Alcoa Master" i Port of Spain, Trinidad. Åbnet af amerikansk censur i Port of New York og passér stemplet ved den britiske censur på Trinidad. Interessant forsendelse.
Lot: 317670

1 øre og 15 øre Våben på adressebrev for pakke fra Kjøbenhavn d. 27.9.1902 til Odder.

1902 - Denmark1000 - Cover - 37, 38

Lot: 318216

Ufrankeret tysk feltpostbrev stemplet Feldpost b d. 18.7.1943 til Tysdkland. Sendt fra soldat ved Feldpost nr. 14315D (= Stab u. Einheit Heeres-Flak-Ersatz- u. Ausbildungs-Abteilung 280) stationeret i Esbjerg/Oksbøl området. Fuldt indhold.

1943 - Denmark6700 - Cover

Lot: 316513

4 sk. 1858 udg. på dampskibsbrev påskrevet pr. Dania med indhold dateret i Aalborg d. 11.8.1863 annulleret med nr.stempel 1 og sidestemplet antiqua på bagsiden Kiøbenhavn KB d. 13.8.1863 til Kjøbenhavn.

1863 - Denmark9000 - Cover - 7

4 sk. 1858 udg. på dampskibsbrev påskrevet "pr. Dania" med indhold dateret i Aalborg d. 11.8.1863 annulleret med nr.stempel "1" og sidestemplet antiqua på bagsiden Kiøbenhavn KB d. 13.8.1863 til Kjøbenhavn.
Lot: 317702

20 øre Chr. X (2) på anbefalet brev annulleret med brotype IIIb Fjerritslev d. 27.9.1920 via Thisted til Nykøbing på Mors.

1920 - Denmark9690 - Cover - 71

Lot: 317892

10 øre Bølgelinie på adresseseddel for underfrankeret korsbånd fra Næstved d. 29.9.1950 til Store Heddinge. Udtakseret i porto med 10 øre Portomærke i 3-stribe stemplet Store-Heddinge sn1 d. 30.9.1950.

1950 - Denmark4700 - Cover - 248, P 28

Lot: 318222

4 øre Tofarvet vm. III, 1 øre Våben, 1 øre og 4 øre Bølgelinie på brev fra Odder d. 26.3.1906 til København.

1906 - Denmark8300 - Cover - 23C, 37, 42, 45

Lot: 317728

Spansk 5 cts. (2) på brevkort fra Cadiz d. 330.8.1904 til Emdrup, København, Danmark. Påskrevet: “Indgaaet hertil i beskadiget Stand” med stempel: “København Str.” d. 5.9.1904 og stjernestempel BRØNDSHØJ.

1904 - Denmark2700 - Cover - SK 0197

Lot: 318236

10 øre helsagskuvert opfrankeret med 15 øre Bølgelinie sendt anbefalet fra Rønne d. 16.8.1912 til Rena, Norge. På bagsiden transit stempler fra Nordbanernes Posteksp. og Kongsvingerbanens Posteksp.

1912 - Denmark3700 - Cover - KV 28, 46

Lot: 317878

10 øre Bølgelinie på julekort annulleret med brotype IIb Hammelev d. 3.1.1929. Modtager adresse fjernet.

1929 - Slesvig6120 - Cover - DAKA 62.04

Lot: 314740

20 øre Chr. X på brev annulleret med udslebet stjernestempel LADING og sidestemplet Mundelstrup d. 19.3.1944 til Statsradiofonien i København. Påskrevet Kortbølgehilsen.

1944 - Denmark8381 - Cover - SK 0771

20 øre Chr. X på brev annulleret med udslebet stjernestempel LADING og sidestemplet Mundelstrup d. 19.3.1944 til Statsradiofonien i København. Påskrevet "Kortbølgehilsen".
Lot: 314177

10 öre Oscar II på brevkort (Köpmanholm) annulleret med dampskibsstempel Ångbåts PXP no. 163 d. 27.8.1909 til Järvenpää, Finland. Stemplet benyttet ombord på S/S Rex på ruten Stockholm - Norrtälje.

1909 - SwedenCover

10 öre Oscar II på brevkort (Köpmanholm) annulleret med dampskibsstempel Ångbåts PXP no. 163 d. 27.8.1909 til Järvenpää, Finland. Stemplet benyttet ombord på S/S "Rex" på ruten Stockholm - Norrtälje.
Lot: 317794

30+10 øre og 55+20 øre Oslo Olympiske Vinterlege på luftpostbrev annulleret med Olympiade TMS i Oslo d. 30.10.1951 til Stuttgart, Tyskland.

1951 - NorwayCover

Lot: 316321