Engelsk 1d og 1½d George V på skibsbrev fra Leith annulleret FRA ENGLAND og sidestemplet brotype IIIg Thorshavn d. 23.11.1923 (søndag) til Sandevaag, Færøerne. Fugt skjold.

1924 - Faroe Islands3800 - Cover

Engelsk 1d og 1½d George V på skibsbrev fra Leith annulleret "FRA ENGLAND" og sidestemplet brotype IIIg Thorshavn d. 23.11.1923 (søndag) til Sandevaag, Færøerne. Fugt skjold.
Lot: 316927

Ufrankeret brev fra Skibby d. 3.11.1939 til Politikontoret i Frederikssund. Udtakseret i enkeltporto med 5 øre Portomærke i 3-stribe annulleret med kontorstempel Frederikssund d. 4.5.1939.

1939 - Denmark4050 - Cover - P 27

Lot: 319059

20 øre Våben på brev fra Kjøbenhavn d. 6.11.1902 til Damascus, Syrien. Påskrevet Deutsche Post.

1902 - Denmark1000 - Cover - 36B

20 øre Våben på brev fra Kjøbenhavn d. 6.11.1902 til Damascus, Syrien. Påskrevet "Deutsche Post".
Lot: 317720

20 øre Rømer på brev fra Sandvig d. 13.12.1944 til Halle, Tyskland. Passér stemplet Af ved den tyske censur i Hamburg.

1944 - Denmark3785 - Cover - 288

20 øre Rømer på brev fra Sandvig d. 13.12.1944 til Halle, Tyskland. Passér stemplet "Af" ved den tyske censur i Hamburg.
Lot: 318155

5 pfg. Germania på brevkort stemplet Oberjersdal d. 25.9.1914 til Friedrichstadt.

1914 - Slesvig6551 - Cover - DAKA 127.02a

Lot: 313152

Kallehave-Banen Følgeseddel over Frimærkepakker - formular Nr. 8 - med ovalt stempel Kallehave-Banen * Viemose * d. 1.4.1901 til Sandved. Ank.stemplet med lapidar VI Sandved d. 4.4.1901.

1901 - Denmark4262 - Cover

Lot: 319039

15 øre Karavel på brev fra København d. 16.1.1940 til Reykjavik, Island. Uden tegn på censur.

1940 - Denmark1000 - Cover - 203

Lot: 313030

10 øre Bølgelinie på brevkort dateret Birkholm Torsdag (27.3.1930) annulleret Marstal d. 30.3.1930 til Sløsse Skole pr. Øster Ulslev, Lolland. Interessant brevkort skrevet på den lille ø Birkholm (68 indbyggere 1928) og befordret med postbåden til Marstal. Teksten omtaler et besøg på den nærliggende ø Strynø Kalv, hvor der kun boede 27 indbyggere.

1928 - Denmark5960 - Cover - 124

Lot: 318935

5 øre helsagskuvert opfrankeret med 20 øre Chr. X sendt anbefalet fra Skive d. 1.2.1916 til Kjøbenhavn.

1916 - Denmark7800 - Cover - KV 27, 71

Lot: 317663

35 øre Chr. X single på retur Indkasserings-Indbetalingskort fra Nibe d. 1.7.1925 til Sønderholm.

1925 - Denmark9240 - Cover - 104

Lot: 317460

35/20 øre Provisorium på BREVFORSIDE af adressebrev for pakke med postopkrævning fra Kjøbenhavn d. 6.4.1912 til Kallehave St. Arkivhul.

1912 - Denmark1000 - Cover - 61

Lot: 319031

1 øre Bølgelinie single på lokalbrev i København d. 5.9.1941. Ikke udtakseret i porto.

1941 - Denmark1000 - Cover - 196

Lot: 314277

20 øre Våben med matricefejl Brud på ydercirkel  om højre 20 på brev fra Kjøbenhavn d. 9.11.1891 via Åbo, Mariehamn og Sunds til Haraldsby på Åland, Finland.

1891 - Denmark1000 - Cover - 36z

20 øre Våben med matricefejl "Brud på ydercirkel om højre 20" på brev fra Kjøbenhavn d. 9.11.1891 via Åbo, Mariehamn og Sunds til Haraldsby på Åland, Finland.
Lot: 318481

15 øre Stavnsbåndet på brev annulleret med udslebet stjernestempel HJERTEBJÆRG og sidestemplet Stege d. 11.11.1938 til Vanløse.

1938 - Denmark4780 - Cover - SK 0542

Lot: 314189

6 öre helsagsbrevkort annulleret med dampskibsstempel Ångbåts PXP. No. 87 d. 5.8.1884 (= Norrköping-Gryt-Valdemarsvik) til Norrköping. Benyttet ombord på S/S Skärgården.

1884 - SwedenCover

6 öre helsagsbrevkort annulleret med dampskibsstempel Ångbåts PXP. No. 87 d. 5.8.1884 (= Norrköping-Gryt-Valdemarsvik) til Norrköping. Benyttet ombord på S/S "Skärgården".
Lot: 317486

5 øre Våben i parstykke på brev med indhold dateret i København annulleret med lapidar bureaustempel NV:SJ:JB:PKT. d. 16.3.1903 til Aarhus.

1903 - Denmark1000 - Cover - 34C

Lot: 318239

15 öre Sjöpost på filatelistisk skibsbrev annulleret Allinge d. 20.7.1959 og sidestemplet Fra Sverige til København.

1959 - Denmark3770 - Cover

15 öre Sjöpost på filatelistisk skibsbrev annulleret Allinge d. 20.7.1959 og sidestemplet "Fra Sverige" til København.
Lot: 317475

5 øre Fr. VIII og Julemærke 1907 på brevkort (Udsigt fra Nakkehoved Fyr) annulleret med lapidar Esrom d. 24.12.1907 til Helsingør.

1907 - Denmark3240 - Cover - 54

Lot: 311999

Ufrankeret soldaterbrev stemplet Gravenstein *(Schleswig)* d. 28.3.1911 til soldat i Altona-Bährenfeld.

1911 - Slesvig6300 - Cover - DAKA 56.14

Lot: 314754

1 øre Våben i 10-blok på brev fra Kjøbenhavn d. 7.5.1903 til Kristiania, Norge.

1903 - Denmark1000 - Cover - 37

Lot: 318193

Det Lolland-Falskerske Jernbane Selskab Følgeseddel over Frimærkepakker - form nr. 63 - fra Nakskov d. 24.1.1899 til Sandved. Ank.stemplet med lapidar VI Sandved d. 25.1.1899.

1899 - Denmark4262 - Cover

Lot: 319037