1914 - GermanyCover
20 pfg. Germania på fortrykt firmakuvert fra F.O.Klingström i Lübeck d. 20.6.1914 mærket "via Vamdrup" til København, Danmark. To stk. 10 pfg. Custos portokontrol stempler.
Lot: 319926
Lot: 319926
5 pfg. og 10 pfg. Hindenburg på brevkort annulleret Schwerin (Mecklb.) Land d. 3.3.1934 og sidestemplet "Neumühle über Schwerin (Mecklb.)" til København, Danmark.
Lot: 319643
20 pen Våben på brev annulleret med bureau stempel Finska Postkupen No. 4 (= Helsingfors - Åbo) d. 11.2.1890 til Helsingfors.
Lot: 319653
Ufrankeret postsags-rutekuvert A 33 (5-56) anvendt flere gange. bl.a. fra Rygård (Svendborg) Postekspedition d. 15.12.1959 til Landet pr. Svendborg.
Lot: 319895
Ufrankeret francobrev med 2-ringsstempel Rüstrow d. 11.7.18xx til Rostock. På bagsiden del af bureaustempel Hagenau - Rostock.
Lot: 319644
5 øre Chr. X på brevkort annulleret med stjernestempel GRAUBALLE og sidestemplet Silkeborg d. 14.1.1915 til Randers.
Lot: 319581
10 cts. på brevkort (Havneparti fra Zanzibar og tysk dampskib) annulleret Las Palmas Canaria d. 28.2.1902 og sidestemplet Ship Letter London d. 10.3.1902 til Hamburg, Tyskland.
Lot: 319792
5/4 øre Provisorisk helsagskuvert opfrankeret med 1 øre Våben i parstykke og 4/8 øre Provisorium stemplet Odense JB.P.E. d. 2.3.1905 til København.
Lot: 319664
3 øre helsagsafklip (2) på lokalbrev stemplet Kjøbenhavn d. 7.9.1905 til "Billet Mærket 9052" ved Berlingske Tidende i København. Internt datostempel: 8/9.
Lot: 319869
4 sk. 1858 udg. på brev annulleret med nr.stempel "4" og sidestemplet antiqua Aalborg d. 4.5.1862 til Sognefogeden for Bjerring Sogn ved Viborg.
Lot: 319809
10 øre Bølgelinie på brevkort (Drejø kirke) annulleret med stjernestempel DREJØ og sidestemplet Svendborg d. 25.9.1928 til Taasinge.
Lot: 319732
3d Elizabeth regional udg. og 8d Herm Island lokal udg. på brevkort stemplet Herm Island d. 2.7.1965 og Guernsey d. 5.7.1965 til England.
Lot: 319884
25 öre Gustaf (falmet) og 80 öre Posthorn på illustreret firmakuvert fra Industrieaktiebolaget Aurora sendt som værdibrev fra Göteborg d. 28.12.1922 til München, Tyskland.
Lot: 319903
1856. Ufrankeret portobrev dateret St. Pauli med antiqua Altona d. 17.4.1856 og rammestempel "Aus Dänemark" via K.D.O.P.A. Hamburg og Hamburg til løjtnant ved 15. Infanteri Bataillon i Bautzen. Fuldt indhold.
Lot: 319918
10 cts. på brevkort fra Santa Cruz, Tenerife annulleret med britisk skibsstempel Paquebot Liverpool d. 28.12.1908 til Karibi, Tysk Sydvestafrika.
Lot: 319795
Fransk 25 c. på fortrykt kuvert fra Britisk Røde Kors annulleret med skibsstempel London F.S. Paquebot d. 4.1.1915 til Rosendaal, Holland. Uden censur.
Lot: 319848
Fransk 10 c. Port Said udg. på brevkort (Parter fra Port Said) stemplet Port Said Egypte d. 30.11.1903 til Kjøbenhavn, Danmark.
Lot: 319920
3½ mk. Løve på brev annulleret med rammestempel "Kenttäpostia" fra svensk frivillig soldat ved KpK2/1488 = (24 Infanteri Regiment) til Nässjö, Sverige. Passér stemplet af den finske censur.
Lot: 319783
5 øre Chr. X på brevkort (Sønder Næraa Sognekirke) annulleret med stjernestempel HAARSLEV og sidestemplet Gamby d. 12.7.1917 til Odense.
Lot: 319596
15 øre Karavel på brev annulleret med udslebety stjernestempel SANDEVAAG og sidestemplet Thorshavn d. 16.1.1940 til Thorshavn.
Lot: 319890
8 øre Tofarvet omv. rm. på brev fra Hellerup d. 26.9.1900 til skibslæge ombord på krydseren "Hekla", Kjøbenhavns Hovedpostkontor Kjøbenhavn K. Iflg. notat modtaget på Yderrheden d. 28.9.1900. "Hekla" var udrustet og del af eskadren i perioden 1.8.-6.10.1900.
Lot: 319858