1938 - Faroe Islands3800 - Cover - 203
15 øre Karavel på skibsbrev fra Thorshavn annulleret med TMS København *OMK.* / "Fra Færøerne" d. 24.7.1938 til København.
Lot: 319874
Lot: 319874
1d Edward VII på brevkort (Tenerife) dateret d. 31.3.1909 og annulleret med skibsstempel Plymouth Paquebot d. 8.4.1909 til Ryde, Isle of Wright, England.
Lot: 319819
Islandsk 30 kr. på filatelistisk skibsbrev annulleret med færøsk stempel Tórshavn d. 11.8.1993 og sidestemplet "Úr Íslandi" til Bad Neustadt, Tyskland. Privat skibsstempel "Ship mail from M/S "Norrøna" Paquebot".
Lot: 319637
50 øre Luftpost på isluftpostbrev annulleret med sjældent brotype IIc Marslev Flyveplads d. 20.3.1942 til København. Ank.stemplet København Lufthavn d. 20.3.1942.
Lot: 319740
Ceylon 6 c. George VI i parstykke på brevkort dateret Colombo, Ceylon d. 12.11.194? til Holland. Annulleret med rødt britisk flådepost stempel Post Office / Maritime Mail. Sendt fra hollandsk officer i R.N.I.A. (Royal Netherlands Indies Army).
Lot: 319822
10 øre Fr. VIII med perfin "Ø.K." (Østasiatisk Kompagni) på brevkort fra Kjøbenhavn d. 11.12.1909 til Neuchatel, Schweiz.
Lot: 319735
15 pfg. Hindenburg på brevkort (S/S "Ubena", Woermann Line) skrevet ombord på S/S "Ubena" i Southampton og annulleret med skibsstempel Deutsche Seepost Linie Hamburg - Ostafrika d. 18.12.1929 til København, Danmark.
Lot: 319786
Ubrugt brevkort (Amalienborg og udsigt over havnen) med tysk privat skibsstempel: Salonschnelldampfer "Odin" Auf hoher See d. 10.8.1933.
Lot: 319733
Ufrankeret postkortmappe fra Montreal, Canada dateret d. 17.8.1941 med rammestempel "Unpaid" og skibsstempel "Paquebot" til Darlington, England. Rød britisk censur og udtakseret i 5d porto.
Lot: 319803
5 øre Bølgelinie og 15 øre Fr. IX på beskadiget brev fra Aarhus d. 15.3.1950 til København. Rift lukket med pergamyn etiket "Lukket af Postvæsenet" A61 (2-45).
Lot: 319870
40 øre Fr. IX og 60 øre Landbrug (5) på for- og bagside af 340 øre frankeret luftpostbrev fra Odense d. 4.4.1962 til sømand ombord på ØK-skibet M/S "Sumbawa" i Japan. Ank.stemplet i Yokohama d. 13.4.1962.
Lot: 319913
Ufrankeret britisk Honour Envelope med feltpoststempel Field Post Office 2 (= Reykjavik) d. 14.2.1942 til Leeds. Rødt unit censor stempel: Passed by censor no. 2434.
Lot: 319900
Ufrankeret fortrykt kuvert fra Ångfartygs Aktiebolaget Bore i Åbo til firma O. Schröder & Co. O/Y.
Lot: 319658
1 pia Victoria helsagsbrevkort fra Larnaca Cyprus d. 27.3.1895 til Maassen, Holland.
Lot: 319879
1d George V på underfrankeret skibspost brevkort (Halifax havn, Canada) annulleret Paquebot Posted at Sea received Liverpool d. 17.8.1914 med sort portostempel "1d" og 1d Portomærke stemplet Sheffield d. 18.8.1914 til Sheffield, England. Meddelelse omtaler 1 dags forsinkelse i afgang (fra Halifax ?) - formodentlig på grund af udbrud af 1. verdenskrig. Portomærke yderligt placeret.
Lot: 319814
Nødadressekort P. 19 (11-53 AS 5) for pakke fra København i 1950'erne til Qutdligsat, Grønland.
Lot: 319888
15 øre H. C. Andersen på brevkort (Køge Sygehus) fra Køge d. 6.9.1945 til Oslo, Norge - eftersendt til Vatne pr. Ålesund og tilbage til Oslo. Dansk efterkrigscensur (Krone)/260/Danmark.
Lot: 319892
"Expressroute / Warnemünde - Gedser". Stor illustreret bagagemærke med færgen "Danmark". Tegnet af Helge Rafn 1936. Ubrugt.
Lot: 319633
4 øre Tofarvet omv. rm. og 1 øre Våben (6) på brev fra Kjøbenhavn d. 30.1.1904 til Odder.
Lot: 318265
Komplet sæt velgørenheds udg. på brevpapir fra Verdens Skakturneringen i Groningen 1946 annulleret med violet særstempel d. 14.8.1946 og med autografer fra samtlige 20 internationale deltagere: Mikhail Botvinnik (USSR), Max Euwe (Holland), Vasily Smyslov (USSR), Miguel Najdorf (Argentina), László Szabó (Ungarn), Isaac Boleslavsky (USSR), Salo Flohr (USSR), Erik Lundin (Sverige), Gösta Stoltz (Sverige), Arnold Denker (USA), Alexander Kotov (USSR), Savielly Tartakower (Frankrig), Čeněk Kottnauer (Tjekkoslovakiet), Daniel Yanofsky (Canada), Ossip Bernstein (Frankrig), Carlos Guimard (Argentina), Milan Vidmar (Jugoslavien), Herman Steiner (USA), Albéric O'Kelly de Galway (Belgien) og Martin Christoffel (Schweiz). Formodentlig sjældent souvenirark fra den første store internationale skakturnering efter 2. verdenskrig.
Lot: 319741
1 öre, 2 öre Tre Kroner og 12/55 öre Provisorium på filatelistisk flyvningskuvert annulleret med særstempel Stockholm-Kalmar-Stettin-Berlin-Wien Luftpost d. 22.6.1929 via Berlin til Warszawa, Polen.
Lot: 319904