BelgiumCover - 1921
50 c. på fortrykt illustreret kuvert fra det Belgiske Gymnastikforbund i Antwerpen d. 16.4.1921 til Basel, Schweiz. På bagsiden gymnastik mærkat.
Lot: 319991
Lot: 319991
Gebühr bezahlt stempel på 540 pfg. internationalt adressekort for pakke fra Stuttgart d. 13.6.1929 via Flensburg og Kjøbenhavn til Reykjavik, Island. Ank.stemplet Reykjavik d. 24.6.1929.
Lot: 319977
4 sk. Tjenestemærke på tjenestebrev fra Ning Herred annulleret med lapidar Aarhus d. 3.12.187x til Kjøbenhavn.
Lot: 321343
1½d George V i parstykke på fortrykt kuvert fra Funchal, Madeira annulleret med britisk skibsstempel Paquebot Posted at Sea received Southampton d. 30.10.1933 til Hamburg, Tyskland.
Lot: 319800
1d Edward VII på brevkort fra Jamaica annulleret Bristol d. 15.3.1905 og sidestemplet "Bristol Ship-Letter" til London, England.
Lot: 319829
5 øre Chr. IX på brevkort annulleret med stjernestempel FEMØ og sidestemplet Maribo d. 20.3.1907 til Dannemarre pr. Nakskov.
Lot: 319574
10 øre Bølgelinie helsagsbrevkort opfrankeret med 20 øre DDL sendt som luftpost på 5. SAS flyvning København - Julianehaab (Bluie West 1) annulleret Grønlands Styrelse d. 30.5.1949 og ank.stemplet Julianehaab d. 2.6.1949. Returneret via Grønlands Styrelse d. 17.6.1949.
Lot: 321109
Komplet sæt Vitus Bering og Julemærke 1941 på FDC annulleret København d. 27.11.1941.
Lot: 319982
4 øre tofarvet lokalt sendt fra København d. 19.9.1896. Retur som ubekendt med flere stempler - bl.a. Kjøbenhavn K 0.OMB. 20.9.1896 (søndag).
Lot: 321427
15 øre Karavel på underfrankeret tryksag fra Aalborg d. 2.3.1938 til Budapest, Ungarn. Udtakseret i porto med ungarsk 2 f. og 80 f. Portomærker. Tryksagen returneret med 2-sproget returetiket "Refusé" (Modtagelse nægtet) og portomærker annulleret.
Lot: 321342
15 øre Chr. X på julekort fra Skallerup d. 30.12.1925 annulleret med stjernestempel ØRSLEV til København.
Lot: 321345
Ufrankeret marinefeltpostkort fra Warnemünde d. 27.3.1915 fra sønderjyde ombord på lazaretskib "Imperator" til Paholm pr. Fünenshaff på Als. Briefstempel: Kaiserlische Marine / Hilfslazarettschiff D "Imperator".
Lot: 321305
5 øre, 10 øre og 20 øre Chr. X på 35 øre frankeret anbefalet brev fra Kjøbenhavn d. 23.11.1915 til Munkfors, Finland. Åbnet af finsk censur i Torneå med stempel og fortrykt banderole. Brevet er imidlertid fejladresseret og eftersendes derfor til Munkfors i Sverige med ank.stempel d. 2.12.1915.
Lot: 321315
2½d George V Postal Congress single på brev annulleret med skibsstempel London / Received from H.M.Ships d. 7.7.1933 og sidestemplet: Regulating Office / H.M.S. "Norfolk" d. 26.6.1933 til Brooklyn, USA.
Lot: 319841
5 øre Chr. IX i vandret 4-stribe på værdibrev fra Ærøeskjøbing d. 24.4.1907 til Kjøbenhavn. Ulovlig frankering, da frankering på værdibrev skal placeres med mindst et halvt mærkes mellemrum.
Lot: 321249
1 c. og 5 c. "JAVA" provisorium på for- og bagside af brevkort fra Indramajos d. 18.5.1909 med sidestempel "Na Posttijde" til København, Danmark - eftersendt til poste restante i Bergen, Norge og efterfølgende eftersendt til København.
Lot: 321106
1 øre orange og 4 øre blå bølgelinie på lokalt brev fra København d. 3.9.1909. Brevet returneret - ubekendt efter adressen.
Lot: 321420
1 kr. Luftpost single på anbefalet luftpostbrev fra København d. 11.11.1929 via Berlin til Wien, Østrig. Del af adresse overstreget.
Lot: 321172
10 bit Fr. VIII på brevkort (St. Croix, Kongshøj (Kingshill) med kaserne) annulleret med stumt 4-ringsstempel og sidestemplet både "C" (skibspost fra Christiansted) og St. Thomas d. 2.4.1908 til København, Danmark.
Lot: 321308
1770. Indgående tjenestebrev med kronoslinger dateret Åbo d. 17.12.1770 til bogholder Blomberg, Haraldsby på Ålandsøerne. Tidlig forsendelse.
Lot: 321533
15 øre Chr. X med variant "Hjerte over andet A i Danmark" (Samme variant som 68w på 5 øre udg.) på brevkort fra København d. 23.12.1921 til Viby Sj.
Lot: 321405