1950 - Faroe Islands3800 - Cover - SK 1104
20 øre Fr. IX på brev annulleret med udslebet stjernestempel SANDEVAAG og sidestemplet Thorshavn d. 9.3.1950 til Thorshavn.
Lot: 321182
Lot: 321182
90 øre Fr. IX single på retur Indkasserings-Indbetalingskort fra København d. 30.11.1956 til Odder - eftersendt til Mørke og retur.
Lot: 321256
60 kop. Sovjetiske frimærker 25 år blok udg (rift)., samt 45 kop. og 60 kop. Moskva-Volga Kanal, på for- og bagside af anbefalet ekspres luftpostbrev fra Moskva d. 31.10.1947 til København, Danmark. Høj mærkeværdi.
Lot: 319989
8 øre helsagskuvert opfrankeret med 3 øre Tofarvet (4) fra Kjøbenhavn d. 17.3.18xx til Engelholm, Sverige.
Lot: 321148
15+10 pfg. illustreret Olympiade helsagsbrevkort annulleret med slrstempel Berlin Olympia-Stadion XI Olympiade 1936 d. 16.8.1936 til København, Danmark. Skrevet af antagelig svensk tilskuer, som omtaler den danske kaptajnløjtnant Hans Lunding's bronzemedalje i ridning på hesten Jason.
Lot: 319978
30 øre rød Fr. IX på søndags postkort fra Næstved d. 12.5.1957 til Vanløse. Postal vignet angående forsent afsendelse. Vignet F 7 (6-52 A8).
Lot: 321453
Adgangskort til Fredericia Kaserne udstedt til "Uniformeret personale fra Postvæsnet" d. 8.8.1956 med stempel: "Garnisonskommandanten i Fredericia"
Lot: 321465
½ mk., 1 mk., og 3 mk. 1. Deutscher Raketenflug 1934 raketpost mærker på brev annulleret med rødt stempel Raketenstart Thale, Harz d. 28.1.1934 til Thale. Liniestempel: Zielrichtung: Hexentanzplatz-Rosstrappe.
Lot: 321139
10 øre Bølgelinie på illustreret firmakuvert fra A. Hansen, Virkelyst stemplet Glamsbjerg d. 30.9.1913 til Assens.
Lot: 321168
10 øre grøn bølgelinie, 2 mærker, på brev fra København d. 14.7.1923 til Mullerup. På bagsiden ank.stemplet brotype IIi Slagelse 0.OMB. 14.7.1923 (lørdag). Sjælden.
Lot: 321436
Ufoldet 5 kr. grøn Julens glæde som helark.
Lot: 115437
20 øre Genforening på underfrankeret brev annulleret med svagt stjernestempel MAMMEN og sidestemplet Bjerringbro d. 27.6.1921 til sømand ombord på S/S "Kronprins Frederik" via rederi i København - eftersendt til Gent, Belgien og udtakseret i belgisk porto med 5 c. og 20 c. Portomærker stemplet Gent d. 1.7.1921.
Lot: 321338
Ufrankeret finsk feltpostkort med marinesoldat dateret d. 3.5.1942 fra svensk frivillig oversergent Plato ved S.F.K. (= Svenska Frivilliga Kompani) ved KpK 4 til Hammarbyhöjden, Sverige. Violet stempel "FÄLTPOST F *" og finsk censur no. 87.
Lot: 319781
1d Victoria 78. tryk på sørgekuvert annulleret med duplex Bristol/"134" d. 27.11.1864 til Exeter.
Lot: 321115
1 c. (par) og 4 c. George V på brev fra Singapore d. 20.12.1934 til København, Danmark.
Lot: 321103
5 øre Fr. VIII på brevkort annulleret stjernestempel LEM g sidestemplet Skive d. 23.8.1910 til Odense.
Lot: 321307
1½d George V (3) helsagsafklip anvendt som frankering på anbefalet brev fra London d. 16.12.1925 til Johannesbirg, Sydafrika.
Lot: 319881
10 pfg. Germania på brevkort (Southampton) annulleret med tysk skibsstempel Deutsche Seepost Ost-Asiatische Linie c d. 28.7.1903 og sidestemplet Southampton Packet-Letter d. 28.7.1903 til Bremen, Tyskland.
Lot: 319847
8 øre Bølgelinie på illustreret spejderkuvert "4' Aarhus Trop og Flok / Det danske Spejderkorps" sendt som lokal tryksag i Aarhus d. 13.8.1952.
Lot: 321119
5 øre Bølgelinie på brevkort (Partier fra Billund) annulleret med vanskeligt bureaustempel Vejle - Vandel T.3 d. 2.7.1913 til Dreslette pr. Flemløse.
Lot: 321143
5 c. spørgedel af helsags dobbeltbrevkort opfrankeret med 2½ c. Ciffer fra Weltevreden d. 12.3.1899 til Hofgeismar, Tyskland.
Lot: 321108