1910 - Great BritainCover
½d Edward VII i parstykke på brevkort fra Egypten annulleret London F.S. 20 d. 14.1.1910 og sidestemplet "paquebot" til London, England.
Lot: 319834
Lot: 319834
Komplet sæt 5. Spejder Verdensjamboree udg. på uadresseret fortrykt kuvert med mærkater annulleret med særligt spejderstempel Bloemendaal/Vogelenzang Wereld Jamboree / 4 / d. 31.7.1937.
Lot: 319736
5 øre Chr. X på brevkort annulleret med stjernestempel NØRRE-TORNBY og sidestemplet Hjørring d. 15.8.1917 til Vejle.
Lot: 319573
30 øre Løve single på fortrykt kuvert fra "Representation Commerciale de l'U.R.S.S. en Norvege" stemplet Oslo d. 25.1.1930 til London, England.
Lot: 321472
30 øre og 40 øre Karavel Postfærgemærker på fragtbrev fra Esbjerg d. 3.8.1944 til Nordby Fanø.
Lot: 321263
5/4 øre provisorisk helsagskuvert opfrankeret med 4 øre Tofarvet omv. rm. og 1 øre Våben fra Herning d. 17.10.1904 til Tarm.
Lot: 318278
5 øre brun bølgelinie på brev fra Odense d. 28.2.1929 til Nymark. Brevet er returneret.
Lot: 321477
50 p., 1,75 mk. Ryti, 50 p. og 1,75 mk. Mannerheim "Itä-Karjala" provisorium på brev annulleret med feltpoststempel Kenttäpostikonttori no. 1 d. 6.3.1942 til Helsingfors.
Lot: 321346
Sjællandske Jernbaner Fragtbrev for forsendelse af gods fra Kjøbenhavn d. 27.5.1865 til Ringsted.
Lot: 321162
Irsk 1p single på underfrankeret brevkort fra Corcairch d. 3.4.1924 til Haderslev. Udtakseret i porto med 5 øre og 20 øre Portomærke stemplet Haderslev d. 7.4.1924.
Lot: 321336
35 øre Chr. X anilinrød i lodret 3-stribe på luftpostbrev fra Haderslev d. 3.10.1946 til sømand ombord på "Sally Mærsk" i New York, USA.
Lot: 321268
1d helsagsbrevkort skrevet ombord på RMS dampskib "Don" annulleret med bureaustempel Plymouth & Pristil S.T. d. 14.10.1896 og sidestemplet "Paquebot" til Wesel, Tyskland. Svag lodret fold.
Lot: 319864
4 øre Tofarvet og 8 øre Tofarvet i parstykke på 20 øre frankeret brev fra Kjøbenhavn V. d. 25.9.1892 til London, England. Returneret som ubekendt med mange stempler på for- og bagside.
Lot: 321414
8 pen. helsagsbrevkort annulleret med blåligt bureaustempel Finska Jernvägens Post Kupe Exped. No 1 d. 22.12.1873 med løst stationsstempel "10" til professor K. Lindequist i Kymmene. Fold.
Lot: 319789
1 mk. Hauptpostamt single på internationalt adressekort for pakke med opkrævning fra Wernigerode d. 27.9.1904 til Struer, Danmark.
Lot: 321183
10 øre Bølgelinie, 20 øre og 70 øre (2) Chr. X på 165 øre frankeret internationalt adressekort for pakke fra Kjøbenhavn d. 14.8.1922 via Malmö til Norrköping, Sverige.
Lot: 321340
5 pfg. Germania på brevkort dateret Schwarzwasser annulleret med bureaustempel Hamburg - Tondern Bahnpost Zug 14 d. 29.10.1914 til Itzehoe. Små cifre i tog-nr.
Lot: 321220
Ufrankeret fortrykt krigsfangekort fra sønderjysk soldat, Willy Hoffmann, i fransk fangenskab i Roche-Maurice d. 17.10.1918 til København, Danmark.
Lot: 321314
5 pfg. Germania helsagsbrevkort annulleret med bureaustempel Hamburg - Hoyerschleuse Bahnpost Zug 1209 d. 19.9.1902 til Bröns.
Lot: 321213
Officiel identitetspapir for "Erste Leipziger Friedens Messe" i maj 1946. Flere stempler.
Lot: 321161
10 øre orange på brev fra København d. 4.9.1934 til Charlottenlund. Sjældent neutralt maskinstempel.
Lot: 321438