1935 - Denmark8731 - Cover - KV 45, 199
10 øre helsagskuvert (fabr. 45a-A) opfrankeret med 5 øre Bølgelinie fra Tvingstrup d. 8.8.1935 til København.
Lot: 321468
Lot: 321468
25 øre Fr. IX (2) og 1 kr. Rigsvåben (2) på 250 øre frankeret luftpostbrev fra København d. 12.3.1953 til Bangkok, Thailand.
Lot: 321254
3 cents George V på skibsbrev annulleret med britisk maskinstempel Southampton Paquebot d. 17.7.1924 til St. Louis, USA.
Lot: 319671
5pfg. Germania på brevkort dateret Sillerup og annulleret med bureaustempel Hadersleben - Christiansfeld Bahnpost Zug 9 d. 10.1.1912 til Hammelev.
Lot: 321242
Ufrankeret soldaterbrev med bureaustempel Sonderburg - Schauby Bahnpost Zug 21 d. 24.3.1913 til grenadier i Berlin.
Lot: 321301
15 øre Chr. X på underfrankeret brevkort fra Sønderborg d. 8.7.1921 til Vichy, Frankrig. Påsat fransk 30 c. Portomærke. Retur til Danmark.
Lot: 321265
10 pfg. Hohenzollern på brevkort (Frimærker fra Tysk Sydvestafrika) annulleret Swakopmund Deutsch-Südwestafrika d. 19.6.1905 til New York, USA. Ank.stemplet d. 22.7.1905.
Lot: 321176
5 øre Fr. VIII på brevkort annulleret med sjældent stjernestempel ØRNSTRUP og sidestemplet bureau Horsens - Juelsminde T.7 d. 4.10.1907 til Forlev St. Stjernestempel anvendt ca. 4 måned senere end registreret i Skilling. Skilling 1500,-
Lot: 319737
7½ pfg. Germania på brevkort annulleret med bureaustempel Sonderburg - Schauby Bahnpost Zug 12 d. 9.2.1917 til Stenderup pr. Sundeved.
Lot: 321302
Francobrev med påskrevet "Fr. Münster" og liniestempel HAMBURG (ca. 1790) til Baron von Romberg, Königl. Preuss. Kammerherrn zu Brüninghausen bei Dortmund.
Lot: 319776
10 c. Helvetia og agitationsmærke "Skandinavisk Central-Understöttelseskasse for rejsende Haandværkere i Udlandet" fra Schaffhausen d. 20.11.1912 til Randers, Danmark. Mærke lidt nusset.
Lot: 321471
1 kr. Nordens Hus (4) med perfin "O.S." (Rederiet Ove Skou) på luftpost ekspresbrev fra København d. 9.7.1973 til poste restante i Bayonne, Frankrig. På bagsiden franske 0,40 fr. portomærker i 4-stribe annulleret Bayonne d. 13.7.1973. Bagklap mgl.
Lot: 321135
5 øre og 10 øre Bølgelinie på brevkort (gadeparti fra Holsted) annulleret med stjernestempel HOUBORG og sidestemplet Holsted 28.8.1929 til København.
Lot: 319636
2½d George V på brev fra Leith, Scotland annulleret med skibsstempel "Fra England" og sidestemplet Thorshavn d. 14.1.1926 til Klaksvig, Færøerne.
Lot: 321179
1860. Ufrankeret tjenestebrev mærket "K.T." med antiqua Holbek. d. 23.9.1860 til Sogneforstanderskabet for Gjörlev-Bakkensdrup Sogn pr. Slagelse. Udtakseret i "6" sk. porto.
Lot: 321158
15 øre Chr. X på julekort fra Majbøl annulleret med bureaustempel Sønderborg - Skovby Als T.15 d. 22.12.1921 til Oxbølmark pr. Nørborg.
Lot: 321299
1d Edward VII på brevkort (Lokoja Market, Nigeria) annulleret med skibsstempel Paquebot Plymouth 2 d. 24.12.1911 til Seaford, England.
Lot: 319818
15 øre Chr. X på brevkort (Den nye grænse ved Kollund) annulleret med brotype IIb Hørup Als d. 2.8.1923 til København.
Lot: 319666