1872 - Denmark1000 - Cover - 16
2 sk. Tofarvet single på fodpostbrev annulleret med lapidar Kiøbenhavns Fodp. d. 26.6.1872 og sidestemplet ovalt F:P: d. 26.6.1872. Skjolder fra tape.
Lot: 322335
Lot: 322335
10 øre Bølgelinie i parstykke på brev annulleret med bureaustempel Aarhus - Grenaa T.1071 d. 20.6.1922 til Gjerrild.
Lot: 323500
6 øre Bølgelinie på filatelistisk tryksag annulleret med bureaustempel Odense - Martofte T.10 d. 13.2.1945 og sidestemplet med posthornstempel BULLERUP (AGEDRUP) til Gentofte.
Lot: 323475
10 øre Bølgelinie på brevkort (Redningsbåden gaar ud) dateret Hanstholm med stjernestempel HANSTED og sidestempel Thisted d. 28.8.1939 til Mariager. Brevsamlingsstedet i Hansted blev efter tysk krav lukket i 1943 og genåbnede først i 1946.
Lot: 323443
5 øre Chr. X helsagsbrevkort annulleret med brotype IIIb Torrig d. 16.9.1917 til Kolling.
Lot: 323439
10 øre Chr. X på brevkort annulleret med brotype IIIb Korsvang d. 31.12.1919 til Skærbæk pr. Taulov. Rift i overkant.
Lot: 323175
Skandinavisk Amerika Linie. Passagerliste for sejlads med S/S "Frederik VIII" fra Kjøbenhavn via Halifax til New York 1925. 16 sider
Lot: 323516
20 øre Fr. IX og Julemærke 1962 på underfrankeret julekort fra Nørre-Alslev d. 22.12.1962 til Flensborg, Tyskland. Udtakseret i "17" pfg. tysk porto.
Lot: 323484
4 R.B.S. Thiele II på brev annulleret med uldent nr.stempel "24" og sidestemplet antiqua Helsingør d. 2.5.1854 til Justitsraad Birkedommer Petersen i Helsingr pr. Frederiksborg.
Lot: 322490
15 öre Linné på brev fra Gävle d. 25.6.1939 til maskinelev ombord på ubåden "Havmanden" via Købmagergades Postkontor i København - eftersendt til U-B Div. (Ubådsdivisionen) på Holmen.
Lot: 322613
6 pfg. Hindenburg "Lernt Deutschland kennen!" illustreret helsagsbrevkort 39-140-1-V6 med prospekt fra Ostseebad Rühlungsborn annulleret med særstempel Würzburg Landung des Luftschiffes "Graf Zeppelin" d. 6.8.1939 til Walsum.
Lot: 322909
15 øre Chr. X på brevkort (Silkeborg, Sinding Skole) annulleret med stjernestempel SEJLING og sidestemplet Silkeborg d. 21.3.1923 til Haarup pr. Silkeborg. Lille hj. skade.
Lot: 322822
5 øre brun og 10 øre grøn bølgelinie samt 25 øre grøn Chr. X på Rec. brev fra Aarhus d. 4.3.1927 til København.
Lot: 321431
15 pfg. Hindenburg helsagsbrevkort fra Münster d. 14.6.1934 til Espeland St. på Vossebanen, Norge.
Lot: 323239
3 øre Bølgelinie på lokalt julekort annulleret med brotype IIIb Kragenæs d. 23.12.1915 til Tjørneby pr. Kastager St. - omadresseret til pr. Onsevig.
Lot: 323173
5 øre Fr. VIII på brevkort annulleret med stjernestempel SVEIBÆK og sidestemplet bureau Skanderborg - Skjern T.996 d. 7.8.1907 til Middelfart.
Lot: 323217
30 øre 1000 års udg. i parstykke på brev annulleret med tysk stempel i Itzehoe d. 4.7.1958 til Vedbæk, Danmark. Ikke udtakseret i porto.
Lot: 323492
6 kr. og 50 kr. Rigsvåben på adressekort for eksprespakke annulleret med parantes-stempel Fredericia (Taulov) d. 3.11.1978 til København.
Lot: 323431
3 øre Bølgelinie på lokalt brevkort fra Hellerup d. 3.2.1915 til rekrut på søfortet Trekroner pr. København Ø.
Lot: 322876
Tysk post i Belgien. 10 c./10 pfg. "Belgien" Provisorisk helsagsbrevkort stemplet Lüttich 2 Hauptbahnhof d. 23.3.1915 til Geestemünde. Briefstempel: 4. Batterie Landsturm-Fussartillerie Bataillon VIII. Armee-Korps.
Lot: 321696
Amerikansk 1 cent og 2 cents i parstykke på kurérbrev annulleret med violet skjoldstempel Royal Danish Legation, Washington og Kjøbenhavn d. 2.9.1919 til København. Kuvert afkortet i venstre side.
Lot: 322076