1910 - Denmark4900 - Cover - SK 1102
5 øre Fr. VIII på brevkort (Tvede Mejeri og Svinsbjerg Mølle) annulleret med stjernestempel SANDBY og sidestemplet Nakskov d. 2.12.1910 til Horslunde.
Lot: 323214
Lot: 323214
5 øre Chr. X og Julemærke 1915 på brevkort (Chr. X besøger børnehave for døvstumme) annulleret med brotype IIIb Skanderborg JB.P.E. d. 24.12.1915 til Fredericia.
Lot: 322404
70 øre Bølgelinie på brev annulleret med pr.-stempel Eidi pr. Tórshavn d. 4.10.1972 til København.
Lot: 323422
Svensk 10 öre Gustaf i parstykke på rudekuvert annulleret med dansk bureaustempel Kjøbenhavn - Warnemünde T.93 d. 29.6.1912 og sidestemplet "Fra Sverige". Afkortet i toppen.
Lot: 321671
8 øre Tofarvet på brev annulleret med lapidar Svaneke d. 31.8.18xx via Rønne til Hotellet i Almindingen pr. Aakirkeby. På bagsiden ank.stemplet med lapidar Aakirkeby d. 1.9.18xx.
Lot: 323141
20 øre Løve på brev fra Hermansverk d. 6.12.1944 til København, Danmark. Passér stemplet "Ao" ved den tyske censur i Oslo.
Lot: 323508
4½ Piastres/3d George V provisorium på brevkort stemplet British Post Office Constantinople d. 15.3.1923 til Liverpool, England.
Lot: 322629
10 pfg. Germania på brev fra Elmshorn annulleret med bureaustempel Hamburg - Vamdrup Bahnpost Zug 38 d. 18.9.1903 til Woyens. Folder.
Lot: 321651
15 øre Chr. X på brevkort annulleret med brotype IIb Skodsbøl d. 31.7.1922 Ousted pr. lejre St.
Lot: 323232
5 pfg. germania på brevkort annulleret med bureaustempel Woyens - Arnum Bahnpost Zug 47 d. 3.9.1915 til Højer.
Lot: 321283
5 øre Fr. VIII yderligt placeret på brevkort (Roskilde, Vejen langs Stranden) annulleret med lapidar reservestempel Roeskilde d. 18.9.190x til Taarnby på Amager.
Lot: 322621
Ufrankeret feltpostbrevkort fra Petrograd d. 17.10.1916 med violet "I aktiv tjeneste" stempel til Livland
Lot: 322420
Amerikansk 2 cents Washington på brevkort fra sømand ombord på ØK skibet S/S "Kina" i Brooklyn d. 10.3.1916 til maskinmester ombord på ØK skibet S/S "Indien" via rederiet i København, Danmark - eftersendt fra Kjøbenhavn d. 27.3.1916 til skibet i Colombo, Caylon. Violet censur: Censored Colombo d. 27.4.1916.
Lot: 323264
Morocco Agencies George VI udg. på anbefalet luftpostbrev stemplet Registered British Post Office Tetuan d. 21.12.1951 til New York, USA. Interessant rammestempel: "Posted at Bombay under cover to the Postmaster British Post Office, Tetuan".
Lot: 322639
1 øre Våben (5) på lokalbrev i Kjøbenhavn d. 13.5.1903.
Lot: 321896
20 øre 1000 års udg. og 1959/1953 Julemærke provisorium på julekort fra Lyngby d. 23.12.1959 til Virum.
Lot: 323188
5 pfg. helsagsbrevkort dateret i Hvidding annulleret med bureaustempel Hamburg - Tondern Bahnpost Zug 1007 d. 12.6.1891 til Brøns. Tidligst registrerede dato.
Lot: 321218
10 c. Port Said udg. på brevkort (S/S "Fresco" passant le canal) annulleret Port Said Egypte d. 22.6.1909 til Landskrona, Sverige.
Lot: 322895
5 øre Våben på brevkort (Harboøre Hotel) annulleret med stjernestempel HARBOØRE og sidestemplet bureau Vemb - Thyborøn T.7 d. 31.8.1904 til Kjøbenhavn.
Lot: 323224
15 c. Leger des Heils og 30 c. Luftpost på luftpostbrev fra Depok d. 15.12.1932 til Odense, Danmark. Påskrevet "via Amsterdam".
Lot: 322377
20 øre og 25 øre Fr. IX på lokalt anbefalet brev annulleret med TMS "Hurtigst som Luftpostpakke"/København K. d. 25.5.1950. Violet stempel: "Kassebrev København K.".
Lot: 323496